Pokiaľ neovládate toto, nečudujte sa, že sa vám nedarí: Zistite, čo je tajomstvom úspešných ľudí

Reč tela je často mnohokrát presvedčivejšia ako reč vašich úst. Možno si to ani neuvedomujete, no zohráva kľúčovú úlohu vo vašom každodennom živote. Naše telá majú svoj vlastný jazyk, ktorý hovorí hlasnejšie ako slová; prezradí o nás, ako sa v skutočnosti cítime a prezradí nás, ak klameme. Samozrejme len v prípade, že druhá osoba je schopná túto reč čítať. Pre dôveryhodných a úspešných ľudí je reč tela súčasťou ich mejkapu. Je to aj váš prípad?

 

 

 

 1. Očný kontakt
  Oči o vás väčšinou prezradia všetko. Pravdaže, ak sa na vás pozerá človek, ktorý sa vyzná v reči tela. Nedostatok očného kontaktu môže naznačovať, že niečo skrývate, danej osobe nedôverujete alebo nemáte záujem. Pokiaľ ide o komunikáciu na pracovisku, udržanie očného kontaktu je alfa omega a vyjadríte ním dôveru, vedenie a silu. Musíte sa pokúsiť o prirodzený očný kontakt – občas pozerajte človeku do očí, keď hovoríte vážne veci a sem-tam preskúmajte okolie.
 2. Mŕtva ryba? NIE!
  Aj keď potrasenie rukou trvá len niekoľko sekúnd, zlý dojem môžete zanechať navždy. Štúdia realizovaná Univerzitou v Iowe v roku 2008 zistila, že slabé až žiadne stisnutie ruky signalizuje málo sebavedomia a autority. Na druhej strane, drvenie ruky tiež nie je príjemné, pôsobí to agresívne a arogantne. Dĺžka stisku ruky je tiež dôležitá – krátky, ani príliš silný, ani príliš slabý stisk ruky pôsobí profesionálne.
 3. Postoj
  Hrbenie sa je znakom nerešpektovania. Znamená to, že ste väčšinou znudený a nechcete sa nachádzať tam, kde sa momentálne nachádzate. Ak sa hrbíte, vaše telo to povie za vás. Vystretý postoj s ramenami vzadu je zasa útočná pozícia. Maximalizuje to veľkosť priestoru, ktorý vypĺňate. Na druhej strane, ak sa hrbíte, je to výsledkom upadania vášho sebavedomia, zaberáte menej priestoru a pôsobíte slabšie. Udržiavanie si dobrého držania tela vedie k získaniu si rešpektu.
 4. Prekríženie rúk, opäť NIE!
  Prekríženie rúk môže pôsobiť ako fyzická bariéra, ktorá naznačuje, že sa cítite ohrozene, máte strachm nie ste otvorený tomu, čo hovorí druhá osoba. V určitých prípadoch môže signalizovať aj potrebu brániť sa. Ak chcete, aby vás ľudia považovali za otvorených a zainteresovaných, najlepšie je, aby ste mali ruky len tak vedľa seba. Zaťaté päste sú tiež jasným nie. Tento dojem nezmiernite ani vtedy, keď sa pritom usmejete – práve naopak. Váš úsmev bude pôsobiť falošne a neúprimne. Skúste radšej niekedy vystrieť ruky pred seba s dlaňami nahor – znamená to, že nemáte čo skrývať.
 5. Prehnané gestá
  Ak to budete s vašou gestikuláciou preháňať, ľudia si môžu začať myslieť, že klamete alebo sa snažíte niečo zakryť. Dávajte si tiež pozor aj na výrazy vašej tváre – nadvihnuté obočie v nesprávnom momente môže všetko pokaziť. 
 6. Sledovanie hodín
  Pozeranie sa na hodinky počas toho, ako niekomu niečo hovoríte, je jasným signálom nerešpektovania, netrpezlivosti a nafúknutého ega.   
 7. Otáčanie sa vrtenie sa? Zabudnite na to
  Otáčanie sa alebo nakláňanie sa počas vašej konverzácie znázorňuje, že ste rozhodený, nezainteresovaný, nemáte pohodlie alebo to signalizuje nedostatok dôvery k danému človeku. Skúste sa viac nakloniť smerom k osobe, s ktorou hovoríte a mierne nakloňte hlavu, aby ste počuli, čo dotyčný hovorí. To pre túto osobu signalizuje, že má vašu úplnú pozornosť. Vrtenie sa signalizuje úzkosť, podceňovanie, nesmelosť a zmätenosť.
 8. Nervozita
  Hráte sa s vlasmi? Hryziete si do pier alebo poklepkávate prstami na stole? Nerobte to! Zvyčajne to znamená, že máte strach alebo ste nervózny. 
 9. Osobný priestor
  Stáva sa vám často, že niekto, s kým sa práve rozprávate, stojí pri vás príliš blízko? Ani vy to nemáte radi? Obmedzenie osobného priestoru môže spôsobiť, že sa ľudia cítia nepríjemne. Ideálna a vhodná vzdialenosť je zhruba 1 meter. V takomto odstupe môžete hovoriť s kolegami, so známymi a s cudzími ľuďmi.
 10. Usmievať, nie smiať sa!
  Smiať sa úplne na všetkom rozhodne neodporúčame, ale dobre načasovaný úsmev v správnej situácii ukáže, že máte kontrolu nad situáciou, ste otvorený a plný energie, nenecháte sa vyviesť z miery a ste schopný reagovať pokojne, bez ohľadu na to, aká stresujúca je situácia. Navyše budete pôsobiť ľudskejšie a príjemnejšie.
Zdielať článok na Facebooku
09.10.2018  |  Zdroj: interez, bohatyotec, businessinsider; Text: kch; Foto: GettyImages
Hodnotenie článku:
5.0/5 (1 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin