Odhaľte klamára: 11 indikátorov, že vám človek nehovorí pravdu

Viete odhaliť, či vám niekto klame? Nuž, je komplikované to zistiť. Forenzný psychológ z univerzity v Berkeley však tvrdí, že naše inštinkty na odhalenie klamára sú silne vyvinuté, akurát naše vedomie občas zlyhá. Našťastie existuje niekoľko znakov, ktoré sú typické pre ľudí, ktorí klamú. Stačí, ak budete najbližšie sledovať týchto 11 indikátorov, ktoré vám pomôžu zistiť, či sa práve nezhovárate s neúprimným človekom.

 

 

 1. Klamári často menia polohu hlavy
  Ak sa niekoho na niečo opýtate a on zrazu začne často meniť polohu hlavy, môže to naznačovať, že vám v niečom klame. „Hlavu majú buď vtiahnutú dozadu, sklonenú alebo naklonenú do boku,“ vysvetľuje behaviorálna analytička, expertka na reč tela, Lillian Glassová.
 2. Pri klamstve sa môže sťažiť dýchanie
  Ak vám niekto klame, môže zrazu začať ťažšie dýchať. „Klamárom pri klamstve často dochádza dych, pretože sa im zmení tep aj prietok krvi. Sú to typické zmeny v tele, ktoré sa dejú, keď sa človek cíti nervózny a pod tlakom – a teda aj keď klame,“ hovorí Glassová.
 3. Zvyknú stáť takmer bez pohybu
  Ľudia pri klamstve akoby skameneli. Ak sa pri rozprávaní takmer vôbec nehýbu, môže to byť jeden zo znakov, že nie sú celkom úprimní. „Ak sa rozprávate a zapájate do konverzácie, je prirodzené, že sa vaše telo hýbe. Ste uvoľnený, telo vykonáva rôzne aj nevedomé pohyby. Ak však vidíte človeka, ktorý rozpráva, no stojí strnulo a takmer bez pohybu, je to varovanie, že nehovorí pravdu. Je to typická reakcia tela – sústredí sa iba na klamstvo a podvedome sa pripravuje na možnú konfrontáciu,“ objasňuje Glassová.
 4. Pričasto ukazujú rukami
  Ak sa klamár dostane do konfrontácie, kde je obvinený z klamstva, často začne používať prehnane veľa gest, používa ruky a až agresívne nimi ukazuje.
 5. Často opakujú slová alebo vety
  Robia to z toho dôvodu, že sa vás, ale vlastne aj samých seba snažia presvedčiť, že to, čo hovoria, je pravda. Snažia sa sami seba presvedčiť, že ide o skutočnosť, nie o lož. Opakovaním slov a fráz sa tiež snažia získať čas, aby si mohli premyslieť, čo ďalšie povedať.
 6. Poskytujú priveľa informácií
  Povedia aj to, čo nemusia, pridávajú ďalšie a ďalšie, aj nepodstatné, informácie. Ak toto robí človek, s ktorý sa rozprávate, zbystrite pozornosť. „Klamári často veľa rozprávajú, pretože dúfajú, že tak budú vyzerať otvorené a úprimne a vy ich nebudete podozrievať z klamstva,“ vysvetľuje analytička ľudského správania.
 7. Môžu si zakrývať ústa
  Ak si človek pri rozprávaní automaticky zakrýva rukami ústa či priloží si prsty na alebo ku perám, znamená to, že nechce niečo odhaliť, nechce povedať pravdu.
 8. Inštinktívne si zakrývajú zraniteľné časti tela
  Krk, hruď, hlava, brucho – ak pozorujete, že človek si ich pri rozhovore mimovoľne zakrýva rukou, zvážte, či vám hovorí naozaj pravdu.
 9. Nervózne nohy
  Častý signál, že niekto klame. Podupkávanie, pohojdávanie, poklopkávanie, časté striedanie preložených nôh... Človek, ktorý robí niektorú z týchto vecí, kým sa s vami rozpráva, sa necíti v danej situácii príjemne, je nervózny. Taktiež to naznačuje, že chce čo najrýchlejšie opustiť danú konverzáciu. „Toto je jeden z kľúčových faktorov, ktoré dokážu odhaliť klamára. Pozrite sa na ich nohy a dozviete sa veľa,“ radí Glassová.
 10. Môžu mať problém rozprávať
  Ak ste niekedy videli, ako podozrivý alebo obvinený rozpráva, všimli ste si, že je preňho postupne čoraz ťažšie rozprávať. „Nastáva to preto, lebo nervový systém počas stresu automaticky znižuje tok slinných svalov, čo samozrejme vysušuje sliznicu. Aj preto sa človeku veľmi ťažko rozpráva,“ objasňuje Glassová. Ďalším znakom môžu byť vysušené pery alebo náhle hryzenie do pier.
 11. Môžu na vás civieť takmer bez žmurkania
  Keď ľudia hovoria pravda, neudržiavajú veľmi očný kontakt, ich oči behajú spontánne sem a tam. Klamári však pri lži využívajú neprestajné civenie, takmer bez žmurknutia, ktorým sa vás snažia zmanipulovať a kontrolovať.
Zdielať článok na Facebooku
07.10.2018  |  Zdroj: businessinsider; Text: es; Foto: gettyimages
Hodnotenie článku:
1.2/5 (4 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin