Dlhšia dovolenka sa nevyplatí: Toľkoto dní stačí na kvalitný oddych, radí psychológ

Aj vy už odrátavate dni do vytúženej dovolenky? Predstavujete si, ako si budete užívať ničnerobenie, aký pokoj budete mať od vyzváňajúcich telefónov, kolegov či klientov? A že by ste taký oddych brali aj dlhšie? Ak si myslíte, že čím dlhšiu dovolenku si vezmete, tým lepšie si oddýchnete, mýlite sa. Pracovný psychológ tvrdí, že na skutočne kvalitné oddýchnutie potrebujete len niekoľko dní.

Pre toto potrebujete dovolenku 

Mnohí si myslia, že dovolenka je dôležitá preto, aby sa zlepšil pracovný výkon, aby človek načerpal nové inšpirácie, kreativitu či získal nové, čerstvé nápady. Nie je to však celkom tak. „Všetky spomenuté pozitíva sú v skutočnosti dôsledkami niečoho celkom iného. Sú len dobre známymi dôsledkami redukcie stresu,“ vysvetľuje pracovný psychológ Filip Ambróz.


Prečítajte si tiež: Rakúska firma skrátila pracovný týždeň na 4 dni: Lepšie nemohli urobiť, ich zisky takto vzrástli


Podľa Ambróza sú dovolenka a oddych predovšetkým nástrojmi na zvládanie pracovného stresu a slúžia tiež ako prevencia vyhorenia. „Je to ako keď dáme auto do servisu. Je možno pravda, že po pravidelnej údržbe pobeží hladšie, rýchlejšie a tichšie ako predtým. Do servisu ho však nedávame preto, aby sme ho zrýchlili, alebo vylepšili. Ide nám predovšetkým o udržanie, prípadne obnovenie dobrej funkčnosti,“ tvrdí.

„Dovolenka teda nie je prostriedok na zlepšenie pracovného výkonu, kreativity a životného šťastia. Je dôležitým predpokladom ich udržania,“ zdôrazňuje Ambróz.

Pracovať na dovolenke? Smelo do toho, ale pozor na čas

Aj vy si myslíte, že práca na dovolenke jednoducho nepripadá do úvahy? Že počas vašich voľných dní by ste ani nemali nakuknúť do e-mailov či len okom nazrieť na firemný telefón? Psychológ v tom nevidí problém: „Ak si denne vybavíte pár telefonátov, či reagujete na dve-tri najdôležitejšie správy, nemusíte sa vôbec znepokojovať. Nakoniec, mnohých z nás práca baví a zaujímať sa o pracovné novinky nám oddych prekaziť nemusí,” objasňuje Ambróz.

Podľa psychológa pritom to, či na dovolenke pracujete, nemá takmer žiaden vplyv na mieru, v akej si oddýchnete. Ako je to možné? „Výskumy ukazujú, že ľudia na dovolenke totiž obvykle nepracujú dlhšie ako 30 minút denne. Zároveň si môžu zvoliť, kedy, kde a ako budú pracovať. Táto možnosť úplne stačí na to, aby kompenzovala čas, ktorý práci venujú,“ objasňuje. Ambróz však upozorňuje, aby ste sa nenechali pohltiť pracovnými záležitosťami a nedovolili im stiahnuť vás späť do kolotoča povinností. „Ak budeme na dovolenke pracovať 8 hodín denne, prípadne budeme musieť byť k dispozícii v určený čas, efekt dovolenky sa bude priamo úmerne strácať,“ vysvetľuje.

Kam na dovolenku a na ako dlho? Toto stačí, aby ste si oddýchli

Ambróz tiež vysvetľuje, ako by ste si mali správne naplánovať dovolenku. Koľko dní potrebujete a akú destináciu by ste si mali vybrať, aby ste si dokonale oddýchli? Ste presvedčený, že ideálne je vziať si voľno na čo najdlhší čas? Odpovede vás možno prekvapia. „Rozumné je plánovať kratšiu dovolenku, napríklad 9 dní, teda jeden pracovný týždeň. Brať by sme si ju však mali častejšie. Povedzme každé tri mesiace,” tvrdí Ambróz. Dvoj či trojtýždňové pobyty nemajú veľký zmysel, pretože ako hovorí psychológ, pozitívne dôsledky pre zdravie, šťastie a pohodu rastú iba približne do ôsmeho dňa dovolenky.

Psychológ tiež tvrdí, že na vašu spokojnosť a to, ako si oddýchnete, nemá miesto dovolenky žiaden vplyv. Na to, aby ste sa dokonale zrelaxovali, nie je nutné minúť tisícky eur. „Dovolenková destinácia, ani peniaze, ktoré do nej investujeme, s pozitívnymi efektmi dovolenky nijako nesúvisia. Je úplne reálne, že 8 dní strávených u starej mamy pri rybníku môže mať pre náš oddych väčší prínos ako dvojtýždňový autobusový zájazd k moru,“ prezrádza Ambróz.

Ste hasič, policajt, lekár či novinár? Obzvlášť vy nezabudnite na oddych!

Sú pracovné pozície, pri ktorých hrozí enormná fyzická a tiež aj duševná záťaž. Ktoré povolania by si mali dávať obzvlášť veľký pozor na to, aby si zabezpečili dostatočný oddych a relax? „Medzi desiatkou najstresujúcejších zamestnaní sa pravidelne umiestňujú napríklad vojaci v aktívnej službe, lekári, policajti, hasiči, projektoví a event manažéri, televízni redaktori, novinári, profesionálni vodiči či vyšší manažment,“ objasňuje Ambróz.


Prečítajte si tiež: 9 vecí, ktoré vám totálne kazia výzor: S týmto rýchlo skoncujte, pôsobte ako profesionál


„To sú však len povolania ohrozené pracovným stresom najviac,“ dopĺňa psychológ. „Do hry vstupuje tiež veľké množstvo individuálnych premenných. Na oddych a relax by teda mali dbať naozaj úplne všetci. V stávke nie je totiž nič iné ako naše šťastie, zdravie a životy,“ upozorňuje.​

K oddychu zamestnancov by mali prispieť aj zamestnávatelia. Ako?

Je aj v záujme zamestnávateľov, aby mali spokojných a oddýchnutých zamestnancov. Spoločnosti by mali podnikať také kroky, vďaka ktorým predídu vyhoreniu svojich ľudí. „Zamestnávatelia by mali pochopiť, že je dôležité podporovať zamestnancov v tom, aby si dovolenku čerpali priebežne. Dnes sa často stretávam s tým, že organizácie síce nabádajú zamestnancov, aby si ročný objem dovolenky dočerpali, avšak bez toho, aby im vytvorili možnosť si ju čerpať aj priebežne - napríklad vybudovaním zastupiteľnosti,“ konštatuje Ambróz.

Čo by mali robiť spoločnosti ak chcú redukovať pracovný stres a zabrániť predčasnému vyhoreniu svojich pracovníkov? Toto radí pracovný psychológ Filip Ambróz:

  1. zabezpečiť vhodné pracovné podmienky (prostredie, mzdu, kvalifikovaný manažment, bezpečnosť pri práci a pod.)
  2. umožniť a podporovať priebežné čerpanie dovolenky
  3. dbať na profesionálny rozvoj a kariérny rast pracovníkov
  4. poskytovať zamestnancom pracovnú flexibilitu

Práve pracovná flexibilita je z pohľadu Ambróza pre zamestnancov skutočne dôležitá: „Voľná (kĺzavá) pracovná doba, možnosť práce z domu či iného miesta sú veľmi efektívnymi nástrojmi redukcie pracovného stresu zamestnancov. Umožňujú im totiž jednoduchšie prepojiť svoj pracovný život so súkromným – dosiahnuť work-life balance,“ vysvetľuje.

A prečo je dôležité, aby sa zamestnávatelia prispôsobili súčasným potrebám zamestnancov? „Slovensko v oblasti pracovnej flexibility výrazne zaostáva za priemerom našich európskych, najmä západných susedov. Odráža sa to potom na úrovni pracovného stresu a zároveň nás to - spolu s ďalšími dôvodmi, posúva na posledné priečky v oblasti našej pracovnej spokojnosti,“ uzatvára Ambróz.

Aké dovolenky preferujete?

Tento článok bol prvýkrát publikovaný 27. júna 2016.

Zdielať článok na Facebooku
08.08.2018  |  Text es; Foto: Thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
5.0/5 (3 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin