Neodíďte s dlhým nosom: Vyšší plat si pýtajte iba v týchto prípadoch

Každý by sa potešil výplatnej páske, na ktorej je o niečo viac peňazí než zvyčajne. Vyšší plat by si ale zamestnanec mal zaslúžiť. Ak by ste si chceli vypýtať viac peňazí, návštevu šéfovej kancelárie si dobre zvážte a overte si, či si naozaj zaslúžite pridať. Toto sú prípady, kedy by ste stretnutie s nadriadeným nemali odkladať.


 

 

 

 1. Pracovné ponuky na vašu pozíciu ponúkajú výrazne vyšší plat
  Keďže od 1. mája musia firmy povinne zverejňovať plat v ponukách, zistiť, koľko na rovnakej pozícii ponúkajú v inej spoločnosti, je naozaj ľahké. Spravte si prieskum a zistite, na akej úrovni sa približne pohybujú platy na vašej pozícii. Ak zistíte, že juniorovi pri nástupe ponúkajú toľko, čo máte vy po niekoľkých rokoch práce, vyberte sa za šéfom.
 2. Vašej firme sa darí, no váš plat zostal nezmenený
  Ak viete, že firma zažíva úspešný rok, jej zisky rastú, no vy ste úspech na výplatnej páske zatiaľ nevideli, ozvite sa. Veď aj vy ste prispeli k tomu, že sa vášmu zamestnávateľovi darí, nie?
 3. Viete, že váš známy má rovnaké skúsenosti aj vzdelanie a v inej spoločnosti zarába viac
  Opäť platí, že ak viete, že inde platia lepšie, vyberte sa za nadriadeným a porozprávajte sa o úprave vášho platu. Ak odmietne, zvážte, či sa nepobrať niekam inam.
 4. Dostali ste nové kompetencie a zodpovednosť
  Vaše kompetencie rastú, no plat zostáva rovnaký? Ak je toho na vašich pleciach viac, zaslúžite si odmenu - nehanbite sa vypýtať si ju.
 5. Na vašu prácu počúvate dlhodobo chválu
  Šéf je s vaším výkonom spokojný? Vyslúžili ste si pochvalu? To je ideálny čas, kedy ho navštíviť so žiadosťou o zvýšenie platu. Argumenty, ktoré potvrdia, čo všetko ste dokázali, sú totiž nepriestrelné.
 6. Ste špecialistom v danej oblasti
  Ak viete, že by bol šéf bez vás stratený, ste v ideálnej vyjednávacej pozícii. Ak ste však len jedným z tých, ktorí sa dajú ľahko nahradiť, choďte za ním radšej až vtedy, keď budete mať na konte veľký pracovný úspech.
 7. Váš šéf sa vám vyhýba, keď chcete preberať zvýšenie platu
  Rokovanie o zvýšení platu nie je príjemné a nie je nezvyčajné, že sa mu snaží vyhnúť aj samotný šéf. Nenechajte sa ale odmietnuť, trvajte na svojom.
 8. Vaši kolegovia sa chvália slušnými odmenami – iba vy ste nič nedostali
  Čože? Vaši kolegovia majú stanovené odmeny, no vy robíte stále za ten istý plat? Ak si aj nevyžiadate vyšší plat, skúste navrhnúť aspoň odmeny.
 9. Ešte nikdy ste nežiadali o zvýšenie platu
  Ak ste vo firme už niekoľko rokov a na vyšší plat ste sa nepýtali, nemusíte čakať na vhodný moment. Jednoducho si dohodnite so šéfom stretnutie a povedzte mu, že po tých rokoch dobre odvedenej práce by ste si zaslúžili pridať. Peňazí, nie práce.
Zdielať článok na Facebooku
24.07.2018  |  Zdroj: businessinsider; Text: jm; Foto: gettyimages
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)


TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Bill Gates

Úspech je zlý učiteľ. Kvôli nemu si múdri ľudia myslia, že nemôžu prehrať.

Bill Gates