8 dôvodov, prečo z firmy odchádzajú najlepší zamestnanci: Toto nestrpia, aj keď majú svoju prácu radi

Žiadna dobrá firma nechce stratiť skvelého zamestnanca. Vie totiž, že jej tým vzniknú výdavky na hľadanie, školenie a zaúčanie nového človeka, ktorý ho nahradí. A nie je isté, či bude nový zamestnanec rovnako dobrý. Dôvody, pre ktoré spoločnosť stratí kvalitného zamestnanca, sú rôzne. Niekedy odíde z vážnych rodinných dôvodov, sťahuje sa alebo si chce dať jednoducho prestávku. Týmto dôvodom sa väčšinou nedá zabrániť. Sú však aj také, ktorým ak sa zamestnávateľ vyhne, udrží si tých najlepších ľudí vo firme veľmi dlho.

 1. Ak stagnujú
  Ľudia nechcú mať pocit, že sa zasekli na jednom mieste a danú činnosť budú robiť nasledujúcich 20 či 40 rokov. Chcú mať pocit, že sa stále posúvajú vpred, rozvíjajú a rastú v ich kariérnom živote. Každý dobrý zamestnanec chce mať nejakú métu, ktorú sa snaží dosiahnuť. Ak je však zamestnaný v spoločnosti, ktorá neponúka žiaden kariérny rebríček a možnosť rastu, je veľká pravdepodobnosť, že sa po čase začne nudiť, byť nešťastný, čo ovplyvní aj jeho výkon a aj morálku celého tímu.
 2. Ak sú prepracovaní
  V každej práci sa vyskytnú obdobia plné stresu a pocitu zahltenia úlohami, prepracovanosť je však niečo, čo najrýchlejšie „zabezpečí“ vyhorenie zamestnanca. Tí najlepší zamestnanci nesú najčastejšie na svojich pleciach veľkú zodpovednosť, sú poverení množstvom úloh – ak však  nemajú čas zvoľniť tempo a ich úsilie ani nie je nijakým spôsobom odmenené – napríklad povýšením alebo odmenami, začnú mať pocit, že ich zamestnávateľ využíva. Aj preto začnú mať zajačie úmysly.
 3. Ak vidí, že jeho práca nemá zmysel
  V niektorých firmách to funguje tak, že sa od zamestnancov očakáva priemerné nasadenie. Stačí, aby zamestnanec fungoval na 50%, udržiaval to, za čo je zodpovedný, v chode a tým to končí. Takáto práca, kde sa vie zamestnanec "zašiť", užívať si výhody pravidelného platu a nenáročnej práce, vyhovuje mnohým. Avšak tým, ktorí majú vyššie ciele, takéto fungovanie nebude stačiť. Predovšetkým ak majú mnoho nápadov či návrhov na zlepšení, no vo firme nie je nikto, kto by o ne prejavil záujem.
 4. Ak im nie je daná jasná vízia
  Nič nefrustruje viac než prostredie plné vízií a snov, ale žiadne ciele a stratégie, ako ich dosiahnuť. Bez toho sa totiž zamestnanci nepohnú. Talentovaný človek preto nebude chcieť strácať čas a míňať svoju energiu na niečo, čo nie je jasne definované.  
 5. Ak sú zisky dôležitejšie než zamestnanci
  V spoločnosti, kde si nevážia to najcennejšie, čo majú – svojich ľudí, sa talentovaní a šikovní ľudia nezdržia. Samozrejme, zisk je pre firmu dôležitý, je však nutné myslieť aj na to, vďaka komu spoločnosť profituje a ľudí aj pravidelne odmeňovať.
 6. Ak nemajú dostatok uznania
  Zamestnanec môže dostávať kráľovský plat, môžu mu byť poskytnuté fantastické benefity, ak však jeho nadriadený neprejaví uznanie a ocenenie jeho schopností a práce, nemal by rátať, že si takéhoto človeka udrží vo svojej spoločnosti dlho.
 7. Nedostatok dôvery
  Zamestnávateľ je niekto, ku komu zamestnanci vzhliadajú. Ak však vidia svojho nadriadeného, že sa správa neeticky, že zavádza svojich obchodných partnerov, klame klientov, nedodržiava svoje slovo, tí najlepší ľudia, ktorí si cenia hodnoty a morálne princípy, odídu.
 8. Neexistujúca alebo nefungujúca hierarchia
  Každá spoločnosť potrebuje štruktúru a vedúcich, ak však chýbajú alebo sú nesprávne, spôsobuje to, že zamestnanci sú v práci nešťastní. Ak tí najlepší ľudia vo firme nevedia, na koho sa majú obrátiť so svojimi nápadmi, ak im chýba spätná väzba, ak nemajú možnosť rozhodovania sa, skôr či neskôr sa začnú obzerať po novom mieste.
Zdielať článok na Facebooku
05.01.2018  |  Zdroj: inc; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
3.4/5 (12 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin