Šťastie sa dá kúpiť: Na toto sa oplatí minúť peniaze, ak si ich chcete naozaj užiť

Tvrdo pracujete každý jeden deň? Nezostáva vám však po zaplatení všetkých účtov a výdavkov dostatok peňazí, ktoré by ste si mohli užiť? Poriadne zvažujete, na čo minúť tú trochu peňazí, ktorá vám zostane? Vedci tvrdia, že by ste ich mali použiť na to, čo vás urobí šťastnými.

 

 

 

Na toto svoje peniaze nemíňajte

Dvadsaťročná štúdia vedená Thomasom Gilovichom, psychológom na Cornellovej univerzite, priniesla prekvapujúce výsledky, ktoré by ste pravdepodobne nečakali. Tvrdí totiž, že naše peniaze by sme nemali míňať na hmotné veci. Ich nevýhodou totiž je, že naša radosť z nich veľmi rýchlo vyprchá. Prečo?

 1. Nové veci nás rýchlo omrzia
  Stačí pár dní a už si ani neuvedomíme, čo sme si vlastne kúpili: dennodenným používaním sa tieto veci pre nás stanú bežnými a teda z nich už nemáme takú radosť.
 2. Máme vysoké očakávania
  Vieme totiž, že si môžete kúpiť opäť niečo nové a preto si už ani neužívame to, čo máme, ale tešíme sa na to, čo si kúpime nabudúce.
 3. Vždy sa nájde niečo lepšie než to, čo máme my
  Môžeme si kúpiť nové auto, náš sused si však môže kúpiť lepšie, výkonnejšie, s lepšou výbavou – a naša radosť z nového auta sa rozplynie lusknutím prsta.

Je zaujímavé, že si kupujeme veci preto, aby nás potešili. Problémom však je, že to trvá iba chvíľku. Nové veci sú pre nás zo začiatku fascinujúce, potom si však už na ne zvykneme. Možno sa aj vám zdá, že vám spraví veľkú radosť, ak si môžete kúpiť to, čo práve vidíte, čoho sa dotýkate a čo sa vám páči. Možno si myslíte, že daná vec má pre vás veľkú hodnotu. Toto všetko je však veľký omyl.

Toto vám prinesie šťastie

Gilovich so svojím výskumným tímom zistili, čo človeku naozaj prináša šťastie: zážitky. Práve zážitky sa zdajú človeku prchavé, pravdou však je, že pocit šťastia z nich trvá oveľa dlhšie, než kúpa hmotnej veci. Ako je to možné?

 1. Zážitky sa stanú súčasťou vašej osobnosti
  Naša osobnosť sa neskladá z toho, čo vlastníme, ale z toho, čo sme videli, z vecí, ktoré sme vykonali, z miest, na ktorých sme boli. Ak si kúpite luxusné hodinky, nezmení sa to, kým ste, ale ak podniknete púť do Santiago de Compostela, vrátite sa ako iný človek.
 2. Porovnávanie tú nehrá rolu
  Asi len ťažko budete porovnávať zážitky tak, ako porovnávate hmotné veci.
 3. Radosť zo zážitkov nepominie
  Situácie, ktoré ste zažili, ľudia, s ktorými ste ich prežili: toto všetko je niečo, z čoho sa tešíte nielen v danom momente, ale aj roky po tom. Radosť vám prináša už len samotné plánovanie či blížiaci sa termín udalosti. A to je nesporná výhoda oproti fyzickým veciam, ktorých radosť pominie takmer okamžite.
 4. Na to nepríjemné väčšinou zabudnete
  To však neplatí v prípade kúpy hmotnej veci. Určite ste si aj vy kúpili niečo, čomu dodnes nerozumiete. Nevhodný alebo škaredý kúsok oblečenia sa vám bude pripomínať tak často, ako budete otvárať skriňu. Tie negatívne drobnosti z toho, čo ste na nejakej ceste zažili, však časom vyblednú.

Veríte, že šťastie vám prinesú zážitky a nie hmotné veci?

15 % nie
áno 85 %

Hlasovalo: 167


Zdielať článok na Facebooku
04.06.2017  |  Zdroj: Forbes; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin