Tieto slová v práci nepoužívajte: Degradujú vás

Ak si chcete budovať povesť profesionála v tom, čo robíte, mali by ste si dať pozor aj na svoj slovný prejav. Práve to, ako sa vyjadrujeme, o nás veľa napovie. Nezáleží pritom na tom, či pracujeme na pozícii, kde sa vyžaduje profesionálny prejav. Už na základe reči a nášho vyjadrovania si totiž o nás ľudia robia mienku. Dajte si pozor na tieto slovíčka, ktoré možno pomáhajú pri rozprávaní, ale v konečnom dôsledku kazia imidž odborníka!

 

 

 1. Hmmm, akože, vlastne, takže, no tak a iné barličky
  „Akože vôbec nie je to zlé,“, alebo „Takže vitajte na tomto stretnutí“, či „No tak sme sa vlastne rozhodli...“... Skúste sa niekedy započúvať do toho, čo rozprávate. Niekedy, keď nevieme pokračovať plynulo vo vete, si pomáhame slovíčkami, ktoré sa hodia takmer všade. Problémom je, že si na ne môžeme ľahko zvyknúť a začneme ich používať  až pričasto. Potom bude náš prejav vyznievať skôr komicky, keď bude v každej vete „akože“, „takže“, „vlastne“ či "hmm".
   
 2. Oné
  Slovíčkom „oné“ si veľmi často pomáhame, ak si nevieme spomenúť na nejaký výraz. Pri rozhovore so známymi či kamarátmi je to v poriadku, ak ho však používame v práci a príliš často, ukazuje to našu nedostatočnú slovnú zásobu. Ak máte pocit, že sa vám stenčuje slovná zásoba, zalistujte si sem-tam v synonymickom slovníku a popracujte na svojom vyjadrovaní.
   
 3. Čo ja viem/neviem
  Nikto netvrdí, že musíte poznať odpoveď na každú otázku, ak však neviete odpovedať, sformulujte vetu inak ako „čo ja viem“ alebo „neviem“. Môžete tým totiž dať najavo, že sa ani len nesnažíte nájsť riešenie na konkrétnu otázku či problém. Skúste namiesto toho povedať: „To ti v tejto chvíli nepoviem, ale môžem zistiť, ako sa to dá urobiť“ alebo „Dáš mi čas? Porozmýšľam, ako to môžeme vyriešiť“.
   
 4. Haluz, mega, husté, vymakané a iné tínedžerské výrazy
  Sú povolania, kedy si takýto slovník môžete dovoliť. Ak pracujete ako kreatívec, pri predstavovaní bláznivého nápadu by sa formálny slovník ani nehodil. Ak však komunikujete s klientom alebo predstavujete nadriadenému konkrétny projekt, nenechajte sa uniesť: dbajte na svoj prejav. Samozrejme, ak sa do niektorej časti vyslovene hodí niektoré z týchto slovíčok, použite ho na ozvláštnenie.
   
 5. To sa nedá
  Váš kolega ešte ani len nedopovedal, čo od vás požaduje a vy už tvrdíte, že to nepôjde? Nečudujte sa však, ak vás začnú kolegovia obchádzať, prípadne sa na vás sťažovať nadriadenému. Neustálym negovaním všetkých nápadov a návrhov si totiž ľahko vyslúžite povesť lenivého zamestnanca. A to pravdepodobne nechcete.
Zdielať článok na Facebooku
22.09.2017  |  Text es; Foto: Thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
3.2/5 (12 hlasov)

TV program TV program Telkáč.sk
Nenechajte si ujsť svoje obľúbené filmy a seriály.

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin