Spravte si zo záľuby prácu alebo aspoň bočný príjem: Takto sa to dá!

Robiť niečo, čo nás baví – a ešte byť aj za to platený? To je niečo, o čom snívame asi všetci. Ak ste ešte vo veku, kedy sa rozhodujete, akou kariérnou cestou sa vybrať, pouvažujte, aké sú vaše koníčky a či sa dajú pretaviť do skutočného povolania. Že ste vo fáze, kedy je už výber študijných odborov za vami? Nezúfajte, nič nie je stratené. Inšpirujte sa príkladmi siedmich koníčkov, ktoré vám môžu otvoriť cestu k novej kariérnej príležitosti.

 

 

 1. Čítanie kníh – recenzent, spisovateľ
  Prečítate každý mesiac desiatky kníh? Nenechávajte si svoje dojmy len pre seba. Staňte sa blogerom, alebo zistite, či kníhkupectvá a čitateľské portály nehľadajú profesionálnych recenzentov. Čítanie kníh vás tiež môže „nakopnúť“ k písaniu a tvorbe vlastných diel.
 2. Cvičenie, posilňovanie - fitnes tréner, výživový poradca
  Množstvo ľudí chodí do posilňovne, no nie všetci vedia, ako cvičiť správne. Prečo by ste svoj koníček nemohli skĺbiť s poradenstvom? Nenastavte si taxy za svoje rady ako profesionálni tréneri z fitnes centier, začnite s nižšími sumami a vybudujte si povesť overeného poradcu, ktorého rady a odporúčania naozaj fungujú.
 3. Varenie, pečenie  - kuchár, cukrár
  Našli“ ste sa vo varení či pečení? Radi by ste si otvorili vlastnú prevádzku, prípadne rozbehli biznis s koláčikmi, no nemáte potrebné vzdelanie? Stačí absolvovať kurz (zvyčajne trvá 2-3 mesiace) a dvere do sveta gastronómie máte otvorené.  
 4. Cestovanie - letuška/steward
  Ak zbožňujete cestovanie a objavovanie nových krajín, možno by ste mohli zvážiť prácu stewarda/letušky. Výhodou je, že nezáleží na vašom vzdelaní, potrebná je len znalosť angličtiny a príjemné vystupovanie. Cestujete, spoznávate nových ľudí a ešte k tomu dostávate aj slušný plat. Splnený sen, však?
 5. Fotografovanie - fotograf
  Ak sa na svet okolo seba častejšie pozeráte cez hľadáčik fotoaparátu než voľným okom, zvážte, či by ste sa týmto koníčkom nechceli živiť. Ľudia chcú mať dnes zvečnené skoro všetko – svojho partnera, svadbu, deti, ale aj oslavy. Ak viete využiť denné svetlo a hľadať zaujímavé priestory, nepotrebujete ani ateliér.
 6. Počítače - programátor
  Nie všetci programátori majú vysokoškolské vzdelanie v oblasti IT. Sú ľudia, ktorí sa k programovaniu dostali vlastnou zvedavosťou -  zaujímal ich jednoducho počítač, web a zákulisie, ako fungujú. Vo firmách nájdete mnohých programátorov, ktorí sa programovať učili sami a majú iba strednú školu, prípadne vyštudovali úplne iný odbor.
 7. Záľuba opravovať veci - profesionálny domáci majster
  Máte šikovné ruky? Viete opraviť pokazené rádio, navŕtať poličky, vystierkovať steny, položiť dlažbu do kúpeľne? Manuálne zruční ľudia sú dnes veľmi cenení -  najmä vo veľkých mestách sú šikovní a spoľahliví domáci majstri nedostatkovým tovarom!
Zdielať článok na Facebooku
30.03.2016  |  Text es; Foto: Thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
1.0/5 (4 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin