Pracovné podmienky

Zamestnanec nenastúpil do práce: Ako má zamestnávateľ postupovať?

Poradňa  /   Diskusia

Zamestnanec nenastúpil do práce na plánovanú pracovnú zmenu. O dva dni neskôr bolo po ňom vyhlásené pátranie z dôvodu, že je nezvestný a ani... 


Ilustračné foto

Dôchodkový vek a materská neochránia pred výpoveďou

Skončenie pracovného pomeru  /   Diskusia

1. prípad: Dostal som výpoveď z dôvodu nadbytočnosti §63 odst. 1 písm.b) ZP. Mám 60 rokov a do predčasného dôchodku som neplánoval odchádzať. Mám nejakú ochranu, keďže som v dôchodkovom veku? ... 


Ilustračné foto

Tehotnej zamestnankyni nie je možné dať výpoveď

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Pracujem v stávkovej kancelárii a dali nám výpoveď s 3-mesačnou výpovednou dobou a práve v tomto čase som otehotnela. Môže mi dať zamestnávateľ výpoveď, ak budem mať tehotenstvo potvrdené na papieri? Výpovedná lehota nám končí ku dňu 30. apríla.2013.


Ilustračné foto

Zamestnanec má nárok na poldeň voľna na pracovný pohovor

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Dostala som výpoveď od 1. februára 2013 podľa ustanovenia § 63 ods. 1 písm b) Zákonníka práce, pre nadbytočnosť. Mám trojmesačnú výpovednú dobu. Za mesiac február som si nevybrala pracovné voľno na hľadanie si nového zamestnania. Keď som si ho chcela vziať v marci tak mi zamestnávateľ povedal, že pracovné voľno na hľadanie si zamestnania za mesiac február mi prepadlo.


Ilustračné foto

Svoju neprítomnosť pri kontrole PN vysvetlite do troch dní

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Ak k vám príde počas PN-ky kontrola a nie ste doma, vašu neprítomnosť musíte vysvetliť do trch dní. Ak tak neurobíte, hrozí vám nevyplatenie nemocenskej dávky odo dňa porušenia liečebného režimu.


Ilustračné foto

Zamestnávateľ nemusí ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Obvodný lekár mi vystavil tri priepustky na tri po sebe idúce dni z dôvodu preliečenia choroby. Na každej priepustke je napísané,,platí celý deň." Je povinný zamestnávateľ tieto priepustky uznať a vyplatiť mi za tieto dni mzdu?


Ilustračné foto

Voľno na vyšetrenie u lekára zamestnávateľ nemusí poskytnúť

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Pracujem v nemenovanej nemeckej firme na tri smeny. Zamestnávateľ neakceptuje potvrdenie od lekára na poobednej smene, ani v tom prípade, keď lekár na ňu napíše: "Platí na celý deň". Postupuje správne?


Ilustračné foto

Tehotenstvo vo výpovednej dobe. Kedy sa skončí pracovný pomer?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Od 1. februára 2013 do 31. marca 2013 mi plynie výpovedná lehota a v tejto dobe som otehotnela, tak by som chcela vedieť či sa na mňa vzťahuje ochranná lehota a že kedy mi tým pádom skončí výpoveď.


Ilustračné foto

Na študijné voľno z práce má zamestnanec nárok pod jednou podmienkou

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som študentka 2. ročníka magisterského štúdia. Dlhší čas som brigádovala, ale v decembri 2012 som nastúpila na TPP v hypermarkete. Počas zápočtov ani skúškového som si od zamestnávatela nevybavovala voľno, napriek tomu sa mi podarilo skúšky absolvovať. Onedlho mám termin odovzdania diplomovky a potom štátnice. Mám nárok na študijné voľno od zamestnávateľa?


Ilustračné foto

Mám novú prácu. Môžem dať výpoveď počas rodičovskej dovolenky?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

U zamestnávateľa mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a momentálne som na rodičovskej dovolenke a tá mi potrvá do roku 2015. Môže zamestnanec počas rodičovskej dovolenky dať svojmu zamestnávateľovi výpoveď, ak sa mu naskytla iná nová práca? Problém je, že zamestnávateľ s výpoveďou nesúhlasí a nechce ju podpísať. Zároveň sa vyhráža súdom.


Ilustračné foto

Kvôli odmene od zamestnávateľa nemá žena nárok na materskú

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Ak by žena počas materskej dostala napríklad odmenu, ktorá jej vyplýva z kolektívnej zmluvy, ako napríklad pri životnom jubileu, nemôže jej byť v danom mesiaci vyplatená materská, pretože má príjem od svojho zamestnávateľa.Potrebujete poradiť? Napíšte nám

Citáty o práci a kariére

Peter Drucker

Základom podnikania je zákazník, vďaka ktorému existuje. Teda zákazník dáva zamestnanie.

Peter Drucker