Pracovné podmienky

Môže vás zamestnávateľ odvolať z dovolenky? Na toto má právo

Poradňa  /   Diskusia

Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov... 


Ilustračné foto

Svoju neprítomnosť pri kontrole PN vysvetlite do troch dní

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Ak k vám príde počas PN-ky kontrola a nie ste doma, vašu neprítomnosť musíte vysvetliť do trch dní. Ak tak neurobíte, hrozí vám nevyplatenie nemocenskej dávky odo dňa porušenia liečebného režimu.


Ilustračné foto

Zamestnávateľ nemusí ospravedlniť neprítomnosť zamestnanca

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Obvodný lekár mi vystavil tri priepustky na tri po sebe idúce dni z dôvodu preliečenia choroby. Na každej priepustke je napísané,,platí celý deň." Je povinný zamestnávateľ tieto priepustky uznať a vyplatiť mi za tieto dni mzdu?


Ilustračné foto

Voľno na vyšetrenie u lekára zamestnávateľ nemusí poskytnúť

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Pracujem v nemenovanej nemeckej firme na tri smeny. Zamestnávateľ neakceptuje potvrdenie od lekára na poobednej smene, ani v tom prípade, keď lekár na ňu napíše: "Platí na celý deň". Postupuje správne?


Ilustračné foto

Tehotenstvo vo výpovednej dobe. Kedy sa skončí pracovný pomer?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Od 1. februára 2013 do 31. marca 2013 mi plynie výpovedná lehota a v tejto dobe som otehotnela, tak by som chcela vedieť či sa na mňa vzťahuje ochranná lehota a že kedy mi tým pádom skončí výpoveď.


Ilustračné foto

Na študijné voľno z práce má zamestnanec nárok pod jednou podmienkou

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som študentka 2. ročníka magisterského štúdia. Dlhší čas som brigádovala, ale v decembri 2012 som nastúpila na TPP v hypermarkete. Počas zápočtov ani skúškového som si od zamestnávatela nevybavovala voľno, napriek tomu sa mi podarilo skúšky absolvovať. Onedlho mám termin odovzdania diplomovky a potom štátnice. Mám nárok na študijné voľno od zamestnávateľa?


Ilustračné foto

Mám novú prácu. Môžem dať výpoveď počas rodičovskej dovolenky?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

U zamestnávateľa mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a momentálne som na rodičovskej dovolenke a tá mi potrvá do roku 2015. Môže zamestnanec počas rodičovskej dovolenky dať svojmu zamestnávateľovi výpoveď, ak sa mu naskytla iná nová práca? Problém je, že zamestnávateľ s výpoveďou nesúhlasí a nechce ju podpísať. Zároveň sa vyhráža súdom.


Ilustračné foto

Kvôli odmene od zamestnávateľa nemá žena nárok na materskú

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Ak by žena počas materskej dostala napríklad odmenu, ktorá jej vyplýva z kolektívnej zmluvy, ako napríklad pri životnom jubileu, nemôže jej byť v danom mesiaci vyplatená materská, pretože má príjem od svojho zamestnávateľa.


Ilustračné foto

Zamestnávateľ ruší činnosť počas rodičovskej. Ako mám postupovať?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Od ekonómky môjho zamestnávateľa som dostala informáciu, že zamestnávateľ ide zrušiť podnikanie na fyzickú osobu. Zo všetkých zamestnancov som zostala iba ja. Ako by som mala ďalej postupovať? So zamestnávateľom som sa pred nástupom na materskú dovolenku nerozišla v dobrom a určite sa do práce po rodičovskej nevrátim.


Ilustračné foto

Som na materskej. Kedy si môžem čerpať dovolenku?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Na materskú dovolenku som nastúpila dňa 26. októbra 2012. Pracovnú zmluvu mám na dobu určitú do 30. septembra 2017. V práci mi bolo povedané, že počas materskej dovolenky mi nabehne dovolenka, ktorú si môžem vyčerpať po jej skončení. Je možné po skončení materskej dovolenky nastúpiť do práce len kvôli vyčerpaniu dovolenky a potom ísť na rodičovskú dovolenku?... 


Ilustračné foto

Môže dať zamestnávateľ výpoveď žene na materskej?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Je možné dať výpoved zamestnankyni, ktorá je toho času na materskej dovolenke? Pracuje u nás od roku 2008. Na materskú dovolenku nastupila minulý rok. Vypoveď chceme dať z dôvodu, že už s ňou nerátame do budúcnosti. Teraz jej funkciu pre nás robí externe jedna firma. Daľší dôvod je, že neviem či sa jej do dĺžky pracovného pomeru zaráta aj materská dovolenka.Potrebujete poradiť? Napíšte nám

Citáty o práci a kariére

Peter Drucker

Základom podnikania je zákazník, vďaka ktorému existuje. Teda zákazník dáva zamestnanie.

Peter Drucker