Pracovné podmienky

Horúčavy na pracovisku? Netrpte v práci, toto vám musí zamestnávateľ zabezpečiť

Poradňa  /   Diskusia

Aby mohli zamestnanci v práci podávať stopercentný výkon, musí im zamestnávateľ zabezpečiť vhodné pracovné podmienky. Jedným z dôvodov, ktoré... 


Ilustračné foto

Hmotná zodpovednosť. Za čo ju možno prevziať a ako?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Pracujem v škole a naša riaditeľka chce uzavrieť dohodu o spoločnej hmotnej zodpovednosti za majetok-inventár so všetkými zamestnancami, ktorí sa pohybujú v budove, chce byť krytá ak by náhodou došlo k nejakému schodku na majetku. Je možné, aby bola takáto dohoda uzavretá aj na majetok so všetkými zamestnancami? A aký je postup, ak sa neuskutoční inventúra a následne sa zistí manko?


Ilustračné foto

Má zamestnanec nárok na platené voľno na pohreb?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Bola som na pohrebe švagrovi, doniesla som potvrdenie o pohrebe a zamestnávateľ mi povedal, že nemám nárok na preplatenie, vraj švagor nie je blízky príbuzný.


Ilustračné foto

Koľko dní do roka má tehotná žena na ošetrenie u lekára?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Som tehotná a tento rok som už prekročila limit 7 dní na návštevu lekára. Zamestnávateľ mi chce dni, ktoré sú nad 7 dni určiť nariadiť dovolenku. Je to možné, aj keď s tým nesúhlasím?


Ilustračné foto

Tehotná a práca na dobu určitú: Môžem dostať výpoveď?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Môže zamestnávateľ ukončiť pracovný pomer, ak som tehotná a pracovnú zmluvu mám na dobu určitú (na zastupovanie počas materskej inej kolegyne, ktorá sa má vrátiť do práce).


Ilustračné foto

Som študent. Mám pracovať na dohodu alebo vykonávať absolventskú prax?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som študentkou gymnázia, budem v lete pracovať v rámci absolventskej práce. Niekde som sa dočítala, že pokiaľ chcem vykonávať absolvetnskú prax musím byť 3 mesiace nahlásená na úrade práce. Niekde vraj len jeden mesiac. Vedeli by ste mi poradiť ako mám postupovať a či je vôbec možné, aby išiel gymnazista na absolventskú prax.


Ilustračné foto

Môžem brigádovať ako študent počas prázdnin?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som študentom tretieho ročníka bakalárskeho štúdia a popri štúdia pracujem na dohodu o brigádnickej práci vysokoškolákov. Bakalárske štúdium končím 30. júna a dohodu mám podpísanú tiež do konca júna. Zároveň mám podanú prihlášku na inžinierske štúdium, na ktoré som automaticky prijatý úspešným absolvovaním bakalárskeho štúdia spomínaného 30. júna. Je... 


Ilustračné foto

Zamestnanec nemusí súhlasiť so zmenou miesta výkonu práce

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Aké sú moje možnosti, keď nesúhlasím s tým, aby mi zamestnávateľ zmenil miesto výkonu práce? Zamestnaný som na dobu neurčitú. Je nejaká možnosť skončiť pracovný pomer aj behom týždňa?


Ilustračné foto

Tehotná: Je možné skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

V januári nás prevzala nová firma. Dňa 8. apríla 2013 som išla na PN-ku. Zamestnávateľ mi poštou poslal výpoveď v skúšobnej dobe ku dňu 9. apríla 2013. Minulý týždeň som zistila, že som tehotná. Dá sa spätne poslať zamestnávateľovi oznámenie a potvrdenie o tehotenstve a tým predĺžiť pracovný pomer. V čase, keď mi bola doručená výpoveď, mi začal 2 týždeň tehotenstva.


Ilustračné foto

Študentky nemajú nárok na materskú

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Za študentov počas školy neplatí poistné štát, preto im nevzniká nárok na materskú dávku. Nárok vzniká iba v prípade platenia dobrovoľného nemocenského poistenia po dobu 270 dní v dvoch rokoch.


Ilustračné foto

Vysielate zamestnanca do zahraničia? Pozor na správne odvody!

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Ak zamestnávateľ posiela zamestnanca vykonávať činnosť do zahraničia, mal by za neho odvádzať odvody na sociálne zabezpečenie v zahraničí.Potrebujete poradiť? Napíšte nám

Citáty o práci a kariére

Steve Jobs

Jednou z mojich mantier je - sústredenie a jednoduchosť. Jednoduché môže byť dosiahnuteľné tažšie než zložité: Musíte sa naozaj snažiť aby ste vedeli myslieť tak jasne, aby ste veci dokázali spraviť jednoduchými. Ale stojí to za to, pretože keď sa to raz naučíte, môžete dokázať zázraky.

Steve Jobs