Pracovné podmienky

Mám nárok na cestovné, ak zamestnávateľ mení miesto práce?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Zamestnávateľ mení miesto výkonu prace do iného mesta. Majú zamestnanci nárok na kompenzáciu cestovného? Ak áno, v akej výške?


Skrátenie pracovného času

Skrátenie pracovného času

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Zamestnávateľ nám znižuje pracovné úväzky (zo 7,5 hod. 6,5hod. na 5,5 hod. alebo preradí na iné pracovné miesto, ktoré má nižší úväzok). Chcela by som vedieť, či sa to dá len tak, znížiť zamestnancovi úväzok? Kolegyne to podpisujú, je to systémom, keď sa ti nepáči, môžeš dať výpoveď. Môžem sa proti tomu nejako brániť, alebo je to v súlade so ZP?


Koľko dní si môžem

Koľko dní si môžem zobrať voľno zo zamestnania na štúdium?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som zamestnaná na dobu určitú a študujem popri zamestnaní na VŠ. Chcela by som vedieť, či mám nárok na študijné voľno pred štátnicami a koľko dní.


Kúpeľná liečba a voľno

Kúpeľná liečba a voľno v práci

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Potrebovala by som vedieť, či mi môže zamestnávateľ zakázať nastúpiť na kúpeľnú liečbu? Musí akceptovať termín nástupu na kúpeľnú liečbu, ktorý stanoví lekár a kúpeľné zariadenie? Akým spôsobom mi bude preplatená mzda alebo jej náhrada počas pobytu na kúpeľnej liecbe, ako PN alebo inak?


Úprava pracovného času

Úprava pracovného času

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Rada by som sa informovala, ak ako matka dieťaťa mladšieho ako 15 rokov požiadam v zmysle paragrafu 164 čl.2 o skrátenie pracovnej doby a zamestnávateľ mi nevyhovie, ako môžem ďalej postupovať? Čo ak mi zamestnávateľ z dôvodu, aby mi nemusel vyplatiť odstupné, nechce dať výpoveď a komplikuje moju prácu natoľko, aby som radšej odišla sama?


Zodpovednosť zamestnanca za spôsobenú

Zodpovednosť zamestnanca za spôsobenú škodu

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Pred rokom som dostal výpoveď a teraz zamestnávateľ telefonicky odo mňa požaduje zaplatiť dlžnú čiastku. Neviem ani, o akú výšku sa jedná a ako k tomu dospel, vyhráža sa, že to posunie ďalej. Ako mám postupovať? Mám si vyžiadať dokumenty, kde je zrejmé, akého priestupku som sa dopustil?


Práca bez odpočinku medzi

Práca bez odpočinku medzi dvoma zmenami

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Ja by som sa chcela informovať ohľadom povinnosti zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancovi medzi dvoma zmenami odpočinok na 12 hodín, prípadne kratší čas, pri právne vymedzených skutočnostiach. Mňa by zaujímalo, aká sankcia hrozí zamestnávateľovi v prípade, že so zamestnancom uzavrie dohodu, pomer bez garancie odpočinku, prípadne mu tento odpočinok neposkytne.


Služobná cesta a práca

Služobná cesta a práca nadčas

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Pracujem ako zdravotná sestra v Detskom domove. Môj pracovný čas je od 7.00 hod. - 15.30 hod. Chodím na služobnú cestu do Bratislavy na kontrolné vyšetrenie s dieťaťom, umiestnenom v našom Detskom domove. V pracovnej zmluve nemám uvedené služobné cesty. Do Bratislavy cestujem večer o 21.00 hod., a vrátim sa na druhý deň o 18.30 hod. Koľko hodín je výkon... 


Zhoršený zdravotný stav zamestnanca

Zhoršený zdravotný stav zamestnanca

Skončenie pracovného pomeru  /   Diskusia

Zhoršil sa mi zdravotný stav / bolesti chrbta, mám problémy už cca 3 mesiace, v práci som bol na skúšku po cca 2 mesiacoch, ale po 2 dňoch v práci sa mi stav zhoršil / pracujem ako čašník. Momentálne opäť rehabilitujem som PN. Momentálne by som rád aj ukončil pracovný pomer, ale neviem, či je to pre mňa rozumné riešenie?! Môžem požadovať skrátený pracovný... 


Odchod zo zamestnania v

Odchod zo zamestnania v dôsledku organizačných zmien

Skončenie pracovného pomeru  /   Diskusia

Aké povinnosti má zamestnávateľ a aké možnosti majú zamestnanci v prípade organizačných zmien vo firme. Čítajte v článku.Potrebujete poradiť? Napíšte nám

Citáty o práci a kariére

Bennis Warren G.

Domnieval som sa, že sa mi snáď podarí pôsobiť tak, aby som bol u všetkých ľudí obľúbený - že "dobré vzťahy" eliminujú všetku disharmóniu a názorové rozdiely. Žiadne dôležité rozhodnutie však nikdy neuspokojí všetkých členov organizácie, preto vedúci musí tiež absorbovať rozladenie a občas otvorené nepriateľstvo tých, ktorí by volili inú cestu.

Bennis Warren G.