Pracovné podmienky

Môžete odmietnuť podpísať výpoveď? Na toto máte právo

Poradňa  /   Diskusia

Manžel pracuje vo firme viac ako 7 rokov. Počas PN-ky sa dopočul, že po nástupe do práce ho čaká výpoveď a jeho prácu už rozdelili medzi nových... 


Ilustračné foto

Som študent. Mám pracovať na dohodu alebo vykonávať absolventskú prax?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som študentkou gymnázia, budem v lete pracovať v rámci absolventskej práce. Niekde som sa dočítala, že pokiaľ chcem vykonávať absolvetnskú prax musím byť 3 mesiace nahlásená na úrade práce. Niekde vraj len jeden mesiac. Vedeli by ste mi poradiť ako mám postupovať a či je vôbec možné, aby išiel gymnazista na absolventskú prax.


Ilustračné foto

Môžem brigádovať ako študent počas prázdnin?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som študentom tretieho ročníka bakalárskeho štúdia a popri štúdia pracujem na dohodu o brigádnickej práci vysokoškolákov. Bakalárske štúdium končím 30. júna a dohodu mám podpísanú tiež do konca júna. Zároveň mám podanú prihlášku na inžinierske štúdium, na ktoré som automaticky prijatý úspešným absolvovaním bakalárskeho štúdia spomínaného 30. júna. Je... 


Ilustračné foto

Zamestnanec nemusí súhlasiť so zmenou miesta výkonu práce

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Aké sú moje možnosti, keď nesúhlasím s tým, aby mi zamestnávateľ zmenil miesto výkonu práce? Zamestnaný som na dobu neurčitú. Je nejaká možnosť skončiť pracovný pomer aj behom týždňa?


Ilustračné foto

Tehotná: Je možné skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

V januári nás prevzala nová firma. Dňa 8. apríla 2013 som išla na PN-ku. Zamestnávateľ mi poštou poslal výpoveď v skúšobnej dobe ku dňu 9. apríla 2013. Minulý týždeň som zistila, že som tehotná. Dá sa spätne poslať zamestnávateľovi oznámenie a potvrdenie o tehotenstve a tým predĺžiť pracovný pomer. V čase, keď mi bola doručená výpoveď, mi začal 2 týždeň tehotenstva.


Ilustračné foto

Študentky nemajú nárok na materskú

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Za študentov počas školy neplatí poistné štát, preto im nevzniká nárok na materskú dávku. Nárok vzniká iba v prípade platenia dobrovoľného nemocenského poistenia po dobu 270 dní v dvoch rokoch.


Ilustračné foto

Vysielate zamestnanca do zahraničia? Pozor na správne odvody!

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Ak zamestnávateľ posiela zamestnanca vykonávať činnosť do zahraničia, mal by za neho odvádzať odvody na sociálne zabezpečenie v zahraničí.


Ilustračné foto

Po rodičovskej sa chcem vrátiť do práce. Zamestnávateľ má plný stav

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

V roku 2008 som nastúpila do firmy ako predajca. Zmluvu som mala do septembra 2009, ale od júla 2009 som nastúpila na PN nakoľko som mala rizikové tehotenstvo. Momentálne už nie som na rodičovskej dovolenke, ale na PN-ke. Rada by som opäť nastúpila do zamestnania, ale zamestnávateľ sa stále vyhovára, že momentálne má plný stav. Nedostala som žiadnu... 


Ilustračné foto

Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca po úraze na inú prácu

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Mala som pracovný úraz a po roku čakám na vypísanie do práce, musím ešte pristúpiť pred komisiu a budem mať priznaný čiastočný invalidný dôchodok alebo úrazovú rentu. Zamestnávateľ na sociálnej poisťovni uznal 100% zavinenie z jeho strany. Dostávala som aj úrazový príplatok. Neviem, či mi ponúkne inú vhodnú prácu kvôli následkom z úrazu alebo ma vyhodí.


Ilustračné foto

Akohol na pracovisku. Ide o porušenie pracovnej disciplíny?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Zamestnanec kúpil cestou do práce fľašu alkoholu a neotvorenú ju priniesol do práce Pri kontrole mu našli neotvorenú fľašu. Jedná sa o porušenie pracovnej disciplíny?


Ilustračné foto

Je možné dať výpoveď osamelej matke po materskej dovolenke?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Zamestnankyňa je na materskej dovolenke, počas ktorej zamestnávateľ zrušil jej pracovné miesto. Zamestnankyňa oznámila nástup do práce a skutočnosť, že je osamelá matka. Má ju zamestnávateľ po nástupe priradiť na prácu zodpovedajúcej jej pracovnej zmluve? Ako osamelej matke jej nemožno dať ani výpoveď? Ak zamestnankyňa odmietne pozíciu, ktorú jej... Potrebujete poradiť? Napíšte nám

Citáty o práci a kariére

Steve Jobs

Jednou z mojich mantier je - sústredenie a jednoduchosť. Jednoduché môže byť dosiahnuteľné tažšie než zložité: Musíte sa naozaj snažiť aby ste vedeli myslieť tak jasne, aby ste veci dokázali spraviť jednoduchými. Ale stojí to za to, pretože keď sa to raz naučíte, môžete dokázať zázraky.

Steve Jobs