Pracovné podmienky

Nepreplatená zvyšná dovolenka: Má na to zamestnávateľ právo?

Poradňa  /   Diskusia

Rozhodla som sa, že dám v práci výpoveď. Chcela som sa zamestnať v inom podniku, keďže ma však z predchádzajúceho zamestnania nechceli uvoľniť... 


Ilustračné foto

Voľno na vyšetrenie u lekára zamestnávateľ nemusí poskytnúť

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Pracujem v nemenovanej nemeckej firme na tri smeny. Zamestnávateľ neakceptuje potvrdenie od lekára na poobednej smene, ani v tom prípade, keď lekár na ňu napíše: "Platí na celý deň". Postupuje správne?


Ilustračné foto

Tehotenstvo vo výpovednej dobe. Kedy sa skončí pracovný pomer?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Od 1. februára 2013 do 31. marca 2013 mi plynie výpovedná lehota a v tejto dobe som otehotnela, tak by som chcela vedieť či sa na mňa vzťahuje ochranná lehota a že kedy mi tým pádom skončí výpoveď.


Ilustračné foto

Na študijné voľno z práce má zamestnanec nárok pod jednou podmienkou

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Som študentka 2. ročníka magisterského štúdia. Dlhší čas som brigádovala, ale v decembri 2012 som nastúpila na TPP v hypermarkete. Počas zápočtov ani skúškového som si od zamestnávatela nevybavovala voľno, napriek tomu sa mi podarilo skúšky absolvovať. Onedlho mám termin odovzdania diplomovky a potom štátnice. Mám nárok na študijné voľno od zamestnávateľa?


Ilustračné foto

Mám novú prácu. Môžem dať výpoveď počas rodičovskej dovolenky?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

U zamestnávateľa mám pracovnú zmluvu na dobu neurčitú a momentálne som na rodičovskej dovolenke a tá mi potrvá do roku 2015. Môže zamestnanec počas rodičovskej dovolenky dať svojmu zamestnávateľovi výpoveď, ak sa mu naskytla iná nová práca? Problém je, že zamestnávateľ s výpoveďou nesúhlasí a nechce ju podpísať. Zároveň sa vyhráža súdom.


Ilustračné foto

Kvôli odmene od zamestnávateľa nemá žena nárok na materskú

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Ak by žena počas materskej dostala napríklad odmenu, ktorá jej vyplýva z kolektívnej zmluvy, ako napríklad pri životnom jubileu, nemôže jej byť v danom mesiaci vyplatená materská, pretože má príjem od svojho zamestnávateľa.


Ilustračné foto

Zamestnávateľ ruší činnosť počas rodičovskej. Ako mám postupovať?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Momentálne som na rodičovskej dovolenke. Od ekonómky môjho zamestnávateľa som dostala informáciu, že zamestnávateľ ide zrušiť podnikanie na fyzickú osobu. Zo všetkých zamestnancov som zostala iba ja. Ako by som mala ďalej postupovať? So zamestnávateľom som sa pred nástupom na materskú dovolenku nerozišla v dobrom a určite sa do práce po rodičovskej nevrátim.


Ilustračné foto

Som na materskej. Kedy si môžem čerpať dovolenku?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Na materskú dovolenku som nastúpila dňa 26. októbra 2012. Pracovnú zmluvu mám na dobu určitú do 30. septembra 2017. V práci mi bolo povedané, že počas materskej dovolenky mi nabehne dovolenka, ktorú si môžem vyčerpať po jej skončení. Je možné po skončení materskej dovolenky nastúpiť do práce len kvôli vyčerpaniu dovolenky a potom ísť na rodičovskú dovolenku?... 


Ilustračné foto

Môže dať zamestnávateľ výpoveď žene na materskej?

Rodičovstvo a práca  /   Diskusia

Je možné dať výpoved zamestnankyni, ktorá je toho času na materskej dovolenke? Pracuje u nás od roku 2008. Na materskú dovolenku nastupila minulý rok. Vypoveď chceme dať z dôvodu, že už s ňou nerátame do budúcnosti. Teraz jej funkciu pre nás robí externe jedna firma. Daľší dôvod je, že neviem či sa jej do dĺžky pracovného pomeru zaráta aj materská dovolenka.


Ilustračné foto

Zo zdravotných dôvodov nemôžem vykonávať prácu. Ako postupovať?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Už siedmy rok pracujem v pivovare ako skladník, kde súčasťou práce je aj fyzická záťaž. Pracujem v podmienkach, ktoré nesúhlasia s mojim momentálnym zdravotným stavom. preto budem pravdepodobne samým sebou nútený túto pracovnú činnosť v najbližšej dobe prerušiť ak nie úplne ukončiť, pretože sa potrebujem liečiť a to sa pri nadmernej fyzickej záťaži... 


Ilustračné foto

Moja invalidita sa mi zhoršuje. Čo mi hrozí v práci?

Pracovné podmienky  /   Diskusia

Od decembra 2011 mám priznaný polovičný invalidný dôchodok a v práci mi vyšli v ústrety a preradili ma na jednosmennú prevádzku. No môj zdravotný stav sa aj tak zhoršuje a doktorka (neurologička) mi odporúča zmenu zamestnania, alebo zníženie pracovnej doby. Chcem sa informovať, aké by som mal nevýhody. Mohol by zamestnávateľ so mnou rozviazať pracovný... Potrebujete poradiť? Napíšte nám

Citáty o práci a kariére

Charles Darwin

Nie sú to najsilnejší, ktorí prežijú. Nie sú to ani tí najinteligentnejší. Sú to tí, ktorí sa najlepšie prispôsobia zmene.

Charles Darwin