Má manžel nárok na odstupné pri odchode do dôchodku?

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: photl.com

Manžel požiadal v auguste 2012 o starobný dôchodok. Naďalej však pracoval v tej istej firme. V apríli 2013 dal výpoveď dohodou s tým, že už odchádza do dôchodku. Zamestnávateľ mu oznámil, že nemá nárok na odchodné a odmieta mu ho vyplatiť.

Poradňa: Zákon nestanovuje výslovne povinnosť, aby zamestnanec žiadal o odchodné. Zamestnanec má oznámiť zamestnávateľovi okolnosti potrebné na posúdenie nároku zamestnanca na odchodné a ak ich spĺňa, zamestnávateľ musí vyplatiť odstupné. Zamestnancovi patrí pri prvom skončení pracovného pomeru po vzniku nároku na starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, ak pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako 70%, odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak požiada o poskytnutie uvedeného dôchodku pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich pracovných dní po jeho skončení.

Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru odchodné najmenej v sume jeho priemerného mesačného zárobku, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok na základe žiadosti podanej pred skončením pracovného pomeru alebo do desiatich dní po jeho skončení.  Odchodné zamestnancovi patrí len od jedného zamestnávateľa.

Zákon nerozlišuje nárok na odchodné ani v závislosti od dôvodov alebo spôsobu skončenia pracovného pomeru (výpoveďou alebo dohodou) s výnimkou jedného prípadu, kedy zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnancovi odchodné, a to v prípade, ak sa pracovný pomer skončil okamžitým skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa (z dôvodu závažného porušenia pracovnej disciplíny zamestnancom alebo z dôvodu, že zamestnanec bol odsúdený pre úmyselný trestný čin).

Svoje otázky do poradne nám zasielajte na poradna@firma.zoznam.sk

Viac o téme: Dôchodok Odchodné Starobný
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Foto: Photl.com, Zdroj: Poradňa

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy