Sme žobrákmi Európy? Takéto príjmy vykázali slovenské domácnosti v porovnaní s ostatnými

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: thinkstock.com

Slovenské domácnosti mali vlani priemerný hrubý ročný príjem 15,4 tis. eur. Vyplynulo to z výsledkov zisťovania finančnej situácie a spotreby domácností, ktoré v roku 2014 uskutočnila Národná banka Slovenska. V porovnaní s prvou vlnou zisťovania z roku 2010 je to síce nárast o takmer 2 tis. eur, no za európskym priemerom, ktorý bol na úrovni 37,8 tis. eur, Slovensko podľa analytičky Poštovej banky Dominiky Ondrovej výrazne zaostáva.

"Novšie európske údaje ešte nie sú dostupné, no predpokladáme, že situácia sa výraznejšie nezmenila," skonštatovala Ondrová.

Veľká časť slovenských príjmov putuje na potraviny. Tie si z rozpočtu ukrojili viac ako štvrtinu. Slovenská domácnosť na ne vlani minula v priemere viac ako 4 tis. eur. Zo svojich príjmov si domácnosti dokážu mesačne ušetriť v priemere 131 eur, teda desatinu. Ročne tak vzniká podľa Ondrovej priestor na úsporu vo výške 1,6 tis. eur. Až 85 % slovenských domácností vlastní nehnuteľnosť, v ktorej aj býva. Auto vlastnia tri pätiny domácností. 


Prečítajte si tiež: Hádajte, kde Slovák zarobí najviac: Najlepšie peniaze dostanete v tejto firme


Tradičný majetok vo forme vkladov v bankách pozná zhruba 9 z 10 slovenských domácností. Avšak len 4 % domácností majú vo svojom portfóliu zložitejšie finančné nástroje. Verejne obchodovateľným akciám prišli na chuť podľa Ondrovej len 2 % slovenských domácností. 

Ešte menej sú pre Slovákov zaujímavé dlhopisy. Tie vlastnia tri desatiny percenta domácností. Zlatou strednou cestou medzi týmito dvoma nástrojmi sú podľa analytičky podielové fondy, do ktorých vlani investovali 1,2 % domácností. Výraznejšie zastúpenie ale majú poistné produkty. Tie boli vlani obľúbené v každej šiestej slovenskej domácnosti. 


Mohlo by vás zaujímať: Ste zvedaví na názory skutočných ľudí? Toto si Slováci myslia o svojich platoch​


Tendenciu častejšie sa zadlžovať majú domácnosti s vyššími príjmami. V porovnaní s prvou vlnou zisťovania sa podiel zadlžených domácností zvýšil z 27 % na 34 %. V rámci eurozóny je to však stále nízka úroveň. Znamená to podľa Ondrovej, že Slovensko patrí naďalej k tým menej zadlženým krajinám.

 

Viac o téme: Porovnanie Domácnosť Príjem Slovensko Európa
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy