Nedarí sa vám v hľadaní práce? Na vine je tento údaj vo vašom životopise

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: thinkstockphotos.com

Z tisícov nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úradoch práce v našej krajine, sa mnohí zúfalo snažia nájsť prácu. Každodenne reagujú na ponuky, posielajú životopisy a píšu motivačné listy. Väčšina z nich je talentovaná, vzdelaná a má obrovskú chuť pracovať. Krutou pravdou však naďalej zostáva, že sa im aj napriek veľkému odhodlaniu a úsiliu miesto nájsť nedarí. Kde nastala chyba?

Moja priateľka Daniela je šikovná a inteligentná žena. V máji minulého roka s červeným diplomom ukončila štúdium psychológie, no napriek tomu, že popri škole stihla aj niekoľko rokov praxe, ani za osem mesiacov sa jej nepodarilo nájsť si zamestnanie. Po neúspechoch vo svojom regióne zvážila výhody i zápory sťahovania a rozhodla sa, že ak dostane dobrú ponuku, prijme prácu i na druhom konci republiky. Hoci ako mladý človek bez záväzkov má pre možných zamestnávateľov obrovský potenciál, väčšina sa jej ani neozve. Čím to je spôsobené?


Prečítajte si tiež: Pripojiť fotografiu do životopisu alebo nie? Opýtali sme sa personalistov​


Nedávno som počula o priebehu výberového konania, keď sa na jedinú pozíciu hlásilo viac než dvesto kandidátov. Personalista v spomínanej situácii nemal dostatok času prečítať od začiatku až do konca každý životopis, a preto s kopou papierov urobil veľmi rýchly proces. Keďže dané pracovné miesto bolo situované v Košiciach z výberu automaticky vyradil všetkých kandidátov pochádzajúcich z iných miest. Tento krok mu umožnil naplno sa venovať zvyšným uchádzačom, no tí, ktorých životopisy skončili v koši, by zrejme nemali pre jeho konanie veľa porozumenia.


Prečítajte si tiež: Chcete, aby váš životopis zaujal? Týchto 9 vecí určite vynechajte​


Daniela, ktorej som tento príbeh rozprávala, nezaváhala a usúdila, že zmena stratégie v procese hľadania zamestnania jej uškodiť nemôže. Zo životopisu odstránila korešpondenčnú adresu a už za týždeň ju čakalo niekoľko pohovorov. Pri písaní životopisu nesmiete zabudnúť na základné údaje ako je vaše telefónne číslo či email, aby vás potenciálny zamestnávateľ mohol bez problémov kontaktovať, no podľa všetkého adresu by v ňom uvádzať nemali.

Ilustračné foto Galéria fotiek (2) Zdroj: thinkstockphotos.com

Adresa v životopise: ÁNO alebo NIE?

„Záleží na tom, na akú pozíciu sa uchádzač hlási. Kandidát, ktorí má záujem o nižšiu pozíciu uvedením adresy limituje ponuky, ktoré môže od budúceho zamestnávateľa dostať. V prípade, že je ochotný cestovať za prácou, respektíve sa presťahovať, mal by túto skutočnosť v životopise uviesť. S vyraďovaním kandidátov na základe ich bydliska som sa nestretol.“
Ľubomír Dranga, partner, APPEL COUNSELLING

„Adresu považujeme za nevyhnutnú informáciu, pretože je podstatné, či má daný uchádzač vôbec možnosť reálne dochádzať do práce. Osobne som presvedčený, že v tejto oblasti nie je priestor na diskrimináciu, keďže si zamestnávatelia nedovolia strácať uchádzačov takým nezmyselným opatrením, ako je  vyraďovanie uchádzačov podľa miesta bydliska. Uchádzač adresu zo životopisu vynechať môže, ale následne je zvyčajne táto informácia dožiadaná na doplnenie.“
Roman Kubiš, prevádzkový riaditeľ, Proact People Slovensko

„Uchádzač môže adresu vynechať, avšak podstupuje riziko že osoba, ktorá obsadzuje danú pozíciu si vyberie na pohovor človeka, o ktorom má viac informácii, teda zistenie osobných údajov ju stojí menej námahy.“
Richard Havrila, HR manager, BILLA

„Myslím si, že uchádzač môže adresu vynechať, pretože sú pre nás podstatnejšie jeho skúsenosti a motivácia. Z môjho pohľadu to však môže byť dôležité pri základných pozíciách, kde je ochota zamestnancov dochádzať výrazne menšia ako pri vyšších pozíciách, alebo v prípade regionálnych pozícií, kde naozaj hľadáme kandidáta s väzbami v danom regióne. Každopádne, ak pošle kandidát životopis z iného regiónu pre aký pozíciu obsadzujeme a zaujme nás, kontaktujeme ho najprv telefonicky a takto si potvrdíme jeho záujem.“
Ingrid Múčková, Regional Recruitment and Training Specialist, METRO Cash and Carry SR

„Po rokoch, čo pracujem v HR, som si až teraz uvedomil, že sa vôbec na adresu trvalého bydliska nepozerám. Z môjho pohľadu to nie je dôležitá informácia. Skôr ma zaujímajú informácie o štátnom občianstve – z hľadiska pracovných povolení napríklad pre občanov mimo EU.“
Peter Luprich, HR Biznis partner, Slovak Telekom

„V CV je vhodné uvádzať trvalé i prechodné bydlisko. Nakoľko veľa uchádzačov o prácu uvádza vo svojom CV trvalé bydlisko – napr. Žilina, hoci dlhodobo žije v Bratislave. Ak je pre budúceho zamestnávateľa zaujímavé bydlisko v Bratislave, uchádzač, ktorý si v životopise neuvedie prechodné bydlisko, sa oberá o šancu byť pozvaný na pohovor. Nemyslím si, že je to diskriminácia keď klient vyradí uchádzačov podľa bydliska, pretože dôvodom určite nie je snaha niekoho diskriminovať, ale existujú praktické dôvody, ktoré to zapríčinia. Zamestnávatelia taktiež nemajú radi, ak uchádzači o prácu bývajú ďaleko od miesta výkonu ich práce, nakoľko to spôsobuje časté problémy pri dennom dochádzaní, a preto radšej uprednostnia uchádzačov, ktorí bývajú v blízkosti pracoviska.“
Vlasta Sekuciová, Branch Manager, Start Professional


Hľadáte si zamestnanie? Pozrite si aktuálnu ponuku práce.


Viac o téme: Práca Pohovor Chyba Životopis Hľadať Adresa Údaj
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Text: ľgh; Zdroj: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy