Poďte si dobre zarobiť: Rakúšanom chýbajú zamestnanci, tieto pozície nevedia obsadiť

Rakúske ministerstvo sociálnych vecí uzatvorilo zoznam nedostatkových profesií pre rok 2018. V porovnaní s týmto rokom sa viac než zdvojnásobil z 11 na 27. Na základe zákona o zamestnávaní cudzincov môžu firmy do týchto profesií prijímať aj občanov tretích štátov.

K nedostatkovým profesiám patria najmä remeselné, napríklad pokrývač striech, sústružník, frézar, tesár, automechanik, elektroinštalatér, zvárač, stolár. Okrem toho chýbajú rakúskym firmám diplomovaní ošetrovatelia a inžinieri pre oblasti strojárstva, elektrotechniky, spravodajskej techniky a spracovania dát.

Na zozname sa nenachádza povolanie kuchár, čo kritizuje odborník Hospodárskej komory Rolf Gleissner. "Nariadenie zohľadňuje len celonárodný rozmer. Na západe však máme extrémny nedostatok odborných pracovníkov." Gleissner preto odporúča nové nariadenie, ktoré by ministerstvo malo schváliť ešte v roku 2018. Nová vláda už oznámila, že mieni zohľadniť aj regionálny dopyt a pracovné ponuky na internetových portáloch a v printových médiách.

Odbory však ďalšie otváranie trhu práce odmietajú. "Už v súčasnosti sú sezónne ponuky a celý európsky priestor je otvorený zamestnávaniu, to by malo stačiť," zdôrazňuje Berend Tusch z odborovej organizácie Vida.

Zdielať článok na Facebooku
23.12.2017  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
1.6/5 (5 hlasov)

Citáty o práci a kariére

André Maurois

Každá práca vykonávaná so zaľúbením je šťastím. Keď sa ale k práci pridá láska, nie je na svete nič radostnejšie.

André Maurois