Finančná negramotnosť kvári Slovákov: S peniazmi to nevieme, zahanbil nás prieskum

Až 63 % Slovákov si nevytvára dostatočnú rezervu, dlhodobé aktíva netvorí a na budúcnosť sa nezabezpečuje 94 %. Úver či pôžičku spláca viac než polovica a až 85 % smeruje peniaze do neprimerane vysokej spotreby. Ukázal to prieskum Nadácie Partners a agentúry Focus.

Podľa odborníka na osobné financie Tomáša Porubského z Partners Group SK sú Slováci na jednej strane pracovití a peniaze si zarobiť vedia, no vo všeobecnosti majú k nim zlý postoj. Potvrdzujú to aj výsledky prieskumu. Podľa neho za to môže nedostatočná finančná gramotnosť, ktorá navyše dostala Slovensko na nelichotivé miesta vo viacerých ukazovateľoch, ako napríklad najrýchlejšie sa zadlžujúca krajina v EÚ, najväčší podiel úspor v bankách medzi krajinami strednej a východnej Európy.

Veľká časť ľudí vníma podľa neho sporenie ako odriekanie si niečoho, čoho kúpa spríjemní ich život. Porubský však hovorí, že to tak vôbec nemusí byť.


Prečítajte si tiež: 5 viet, ktoré bohatí ľudia nikdy nepovedia: Prestaňte ich používať aj vy


"Ak pochopíme, ako principiálne financie fungujú, je to práve naopak, netreba si nič odriekať. Ľudí podľa ich vzťahu k financiám možno rozdeliť na dve skupiny. Tých, ktorí financiám nerozumejú a spravidla celý svoj život platia úroky, doprajú si viac, ako môžu, a takmer všetko kupujú na úvery, lízingy. Ak osobu z tejto skupiny zastihne akákoľvek nepríjemná životná udalosť, napríklad živel na nepoistenom majetku, choroba, dlhodobá strata zamestnania alebo smrť najbližšieho, prichádzajú exekúcie, ktoré väčšinou zruinujú rodinný rozpočet. V druhej skupine sú naopak tí, čo financiám rozumejú, svoj príjem i majetok si zabezpečia poistením, vytvárajú rezervu a využívajú zložené úročenie pri zhodnocovaní svojich investícií," hovorí Porubský.   

Podľa neho bez ohľadu na výšku príjmu je nevyhnutné stanoviť si finančné ciele a určiť si priority. "Pri tvorbe priorít je dôležité ochrániť si svoj príjem, vytvárať si rezervu, ochrániť svoj majetok poistením a, samozrejme, tvoriť aktíva na dôchodok. Zohľadnené pritom musí byť pravidlo ideálnych finančných mier 10:20:30:40, podľa ktorého 10 % z mesačného príjmu dávame na vytváranie rezervy, 20 % smerujeme do vytvárania dlhodobých aktív, a teda investujeme, úvery držíme pod hranicou maximálne 30 % príjmov a maximálne 40 % použijeme na bežnú spotrebu," radí odborník na osobné financie.

Univerzálny recept na finančný úspech však podľa neho neexistuje. No nastavením a dodržiavaním základných pravidiel pri osobných financiách sa dá dosiahnuť ich ozdravenie a následne budovať zaujímavý kapitál.

Viac o téme: Sporenie Úspory Ako Slováci Slovákov Sporiť Odkladať Peniaze Nasporiť
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: TASR, redakcia; Foto: thinkstockphotos.com

Súvisiace články

Staršie správy
Staršie správy