Nezamestnaní, prichádza šanca nájsť si prácu: Toto odvetvie plánuje naberať najviac ľudí

Očakávania zamestnávateľov na Slovensku na tretí štvrťrok tohto roka sú naďalej optimistické. Podľa pravidelného prieskumu, ktorý zrealizovala spoločnosť Manpower na vzorke 752 zamestnávateľov na Slovensku, nárast počtu zamestnancov v júli až septembri tohto roka očakáva 14 % opýtaných zamestnávateľov, 2 % oslovených firiem ich pokles. V porovnaní s druhým štvrťrokom tohto roka sa tzv. čistý index trhu práce na Slovensku zlepšil o dva percentuálne body, medziročne klesol o jeden percentuálny bod.

 

Žiadne zmeny v počte pracovných síl v treťom štvrťroku tohto roka nepredpokladá 79 % zamestnávateľov, 5 % zamestnávateľov sa k náborovým plánom nevedelo vyjadriť. "Optimizmus slovenských zamestnávateľov trvá nepretržite už tretí rok,“ uviedla na stredajšej (14.6.) tlačovej besede generálna riaditeľka spoločnosti Manpower Group pre Českú republiku a Slovensko Jaroslava Rezlerová. Nálada zamestnávateľov sa podľa nej nemení, keďže na tretí štvrťrok minulého roka vykázal index trhu práce veľmi podobnú hodnotu.

Zamestnávatelia vo všetkých desiatich odvetviach očakávajú v treťom štvrťroku tohto roka zlepšenie náborového prostredia. Najoptimistickejšie výhľady hlási spracovateľský priemysel, kde percento firiem s plánovaným rastom počtu zamestnancov o 27 % prevýšilo percento spoločností, ktoré plánujú prepúšťať. Najmenej pozitívne sú vyhliadky v odvetví výroby a rozvodu elektriny, plynu a vody a v odvetví ťažby nerastných surovín. V týchto sektoroch je rozdiel medzi percentom firiem s plánovaným náborom zamestnancov a percentom firiem, ktoré sa chystajú znižovať stav zamestnancov, 4% v prospech firiem s očakávaným prijímaním zamestnancov.


Prečítajte si tiež: Firmy z tohto odvetvia si nevedia rady: Tržby im rastú závratne, Slováci tu však nechcú pracovať


Najoptimistickejšie náborové plány na tretí štvrťrok tohto roka majú veľké spoločnosti s 250 a viac zamestnancami. Nárast počtu zamestnancov predpokladá 32 % veľkých firiem, kým znižovanie stavu pracovnej sily avizuje 1 % veľkých spoločností.
Optimistickí sú však aj zamestnávatelia s počtom zamestnancov od 50 do 249, keďže 15 % z nich chce počet zamestnancov zvýšiť a 3 % firiem plánujú počet zamestnancov znižovať.
Pozitívny index trhu práce vykázali aj firmy s 10 až 49 zamestnancami. V tejto kategórii chce 10 % firiem stav pracovnej sily zvýšiť a 2 % spoločností plánujú počet zamestnancov znížiť. Podniky s menej ako 10 zamestnancami vykázali 7 % firiem s plánovaným náborom zamestnancov a 2 % spoločností, ktoré avizujú prepúšťanie zamestnancov.

Zamestnávatelia sú pri výhľade na tretí kvartál tohto roka optimistickí vo všetkých regiónoch na Slovensku. Vedie západné Slovensko, kde je o 14 % viac zamestnávateľov, ktorí chcú prijímať zamestnancov, v porovnaní s tými, ktorí plánujú ich prepúšťanie. Na východnom a strednom Slovensku je percento subjektov s očakávaným prijímaním zamestnancov zhodne o 12 % vyššie ako percento zamestnávateľov plánujúcich prepúšťať zamestnancov. V Bratislave v treťom štvrťroku tohto roka plánuje prijímať zamestnancov o 11 percentuálnych bodov viac zamestnávateľov, ako chce stav zamestnancov znižovať.

Zdielať článok na Facebooku
14.06.2017  |  Zdroj: TASR, redakcia; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
2.0/5 (5 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin