Správa, na ktorú východniari čakali: Japonská spoločnosť zamestná 1 100 ľudí

Japonský koncern MinebeaMitsumi postaví v Košiciach závod, ktorého výroba bude zameraná na strojárenský a elektrotechnický priemysel. Investícia dosiahne najmenej 60 miliónov eur, čo je jedna z najvýznamnejších podnikateľských aktivít v regióne. Prácu si v ňom nájde 1100 ľudí. Závod by mal začať vyrábať v prvom štvrťroku budúceho roka. Firma požiadala o štátne stimuly, žiadosťou sa bude zaoberať vláda v krátkom čase.

Košický závod spoločnosti MinebeaMitsumi má byť najmodernejším európskym výrobcom mechatronických pohonných zariadení a elektromotorov pre priemyselné účely vrátane automobilového priemyslu, ako aj špeciálnych elektromotorov a elektromechanických výrobkov. Nový výrobný závod vyrastie v priemyselnom parku pri ceste smerom k medzinárodnému letisku na ploche 50.000 štvorcových metrov. Počíta sa aj s možnosťou rozvoja v druhej fáze výstavby.

Podnik bude vybavený modernými automatickými a poloautomatickými výrobnými linkami. Košický závod sa bude okrem výroby koncentrovať aj na vývoj špeciálnych elektromotorčekov, pohonných systémov, snímačov a ďalších komponentov. Produkty nájdu odbyt hlavne v automobilovom priemysle, a to najmä na európskom trhu. 

Začiatok výstavby slávnostne odštartovali dnes. Predseda vlády Robert Fico (Smer-SD) vyzdvihol rozhodnutie investora, že prišiel na východ Slovenska. Za vzácnosť tejto investície považuje to, že prichádza do tohto prostredia nový segment a že dochádza aj k spolupráci s Technickou univerzitou Košice. Vláda víta, že sa tu bude realizovať aj výskum a inovácie.

"Okrem už zaužívaných odvetví, výroba železa alebo IT oblasť, prichádza taká štandardná priemyselná výroba, ktorá je typická pre Slovensko. Slovensko je z tohto pohľadu najpriemyselnejšia krajina prakticky z celej Európskej únie, keď hovoríme o podiele priemyslu na HDP. Ja vítam aj to, že táto spoločnosť bude robiť aktivity v oblasti vedy a výskumu. A ak si zoberieme Technickú univerzitu Košice, ktorá má vynikajúce renomé, je to skvelá príležitosť tak pre absolventov, ako aj pre celú inštitúciu. Je to krok veľmi správnym smerom a môžem k tomu Košičanom iba zablahoželať," vyhlásil Fico.


Prečítajte si tiež: Hľadáte prácu so super platom? Toto sú miesta, kde zarobíte viac ako 1 000 eur


Investícia v Košiciach je vysoká, preto vláda bude hovoriť s japonskou firmou aj o investičnom stimule vo výške 20 miliónov eur. V krátkom čase by mali dohodnúť štruktúru pomoci, koľko bude predstavovať hotovostná platba a v akom objeme budú iné formy - podpora vytvorených pracovných miest, daňové úľavy.

Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) doplnil, že vláda musí riešiť nielen tvorbu pracovných miest a investície, ale aj s tým súvisiacu infraštruktúru. "Súčasná cesta, ktorá vedie na letisko, už nebude vyhovovať požiadavkám, pretože tu bude pracovať niekoľko tisíc ľudí, keď spočítame všetky etablované firmy. Rokujeme s mestom Košice a tiež so samotným letiskom o tom, že by sme urobili nejakú združenú investíciu a potiahli spod mosta na Pereši štvorprúdovú cestu až na letisko. Rozmýšľame tiež o tom, že by sme spojili letisko s električkovou traťou," priblížil. Počíta sa pritom aj s investíciou zo strany štátu.

Slovensko súperilo o túto investíciu s Českou republikou, Poľskom a Rumunskom. Generálny riaditeľ MinebeaMitsumi  na Slovensku a pre región Európa Jörg Hoffmann vyzdvihol dobrú a odbornú komunikáciu s predstaviteľmi vlády, SARIO-m aj Technickou univerzitou Košice. Predchádzala tomu návšteva ministra hospodárstva a primátora Košíc v Japonsku, kde slávnostne podpísali memorandum o spolupráci. 

Spoločnosť Minebea vznikla v roku 1951 a venovala sa výrobe malých guľôčkových ložísk. Aktuálne má 59 obchodných miest v 16 krajinách sveta a  vo všetkých svojich závodoch zamestnáva 100.000 pracovníkov.

Zdielať článok na Facebooku
08.05.2017  |  Zdroj: TASR; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
1.0/5 (2 hlasov)

Citáty o práci a kariére

André Maurois

Každá práca vykonávaná so zaľúbením je šťastím. Keď sa ale k práci pridá láska, nie je na svete nič radostnejšie.

André Maurois