Dlhodobo nezamestnaných čakajú zmeny: Vláda ich chce takto motivovať k nájdeniu práce

Dlhodobo evidovaní nezamestnaní a dlhodobo neaktívni ľudia budú viac motivovaní k tomu, aby sa zamestnali. Kým v súčasnosti sa im pri posudzovaní nároku na dávky v hmotnej núdzi nezapočítava 25 % príjmu zo závislej činnosti, po novom sa im nebude zaratávať 50 % ich príjmu z práce počas prvého roka od nástupu do zamestnania. Vyplýva to z novely zákona o službách zamestnanosti, ktorou sa novelizuje aj zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Parlamentom schválenú legislatívu podpísal prezident SR Andrej Kiska.

 

 

Úrady práce dostanú možnosť kontrolovať dodržiavanie liečebného režimu člena domácnosti, ktorá dostáva dávky v hmotnej núdzi. Podľa rezortu práce sa totiž status dočasnej pracovnej neschopnosti (PN) zo strany sociálne odkázaných ľudí zneužíva, keďže sa osoba počas PN nemusí zúčastňovať aktivačných prác v rozsahu 32 hodín mesačne. 


Prečítajte si tiež: Nezamestnaní, pozor: Od mája sa menia podmienky práce na dohodu, na toto sa pripravte


Poberateľ dávky v hmotnej núdzi, resp. člen domácnosti, bude povinný doručiť úradu práce potvrdenie o dočasnej PN do troch dní od jeho vystavenia lekárom. Pri práci na dohodu sa bude prihliadať len na skutočne vykonanú závislú činnosť, teda počet odpracovaných hodín. Podľa ministerstva práce totiž stúpol počet uzatvorených dohôd len preto, aby sa sociálne odkázaní ľudia nemuseli zúčastňovať aktivačných činností.


Mohlo by vás zaujímať: Matador otvoril nový závod, prácu v ňom nájde 170 ľudí: Koho hľadajú?


Zdielať článok na Facebooku
06.04.2017  |  Zdroj: TASR; Foto: TASR - Henrich Mišovič
Hodnotenie článku:
2.0/5 (1 hlasov)

Citáty o práci a kariére

André Maurois

Každá práca vykonávaná so zaľúbením je šťastím. Keď sa ale k práci pridá láska, nie je na svete nič radostnejšie.

André Maurois