Dajte si pozor na reč tela, môže vás zradiť: Týchto 10 vecí na pohovore neurobte, inak prácu nezískate

Váš pohľad, postoj tela, podanie ruky – aj toto o vás vysiela informáciu personalistovi, ktorý s vami vedie pohovor. Viete, aké neverbálne signály najviac prekážajú personalistom? Nedávny prieskum odhalil, aké najväčšie chyby môžu uchádzači na pohovore urobiť bez toho, aby vôbec otvorili ústa. Na čo si dať pozor a čo robiť namiesto toho?

10 chýb v reči tela, ktoré možno robíte aj vy

Viac ako 2 600 personalistov v prieskumu zoradilo najčastejšie chyby v reči tela, ktoré uchádzači môžu urobiť. Pozrite sa, čo im prekáža najviac v neverbálnej komunikácii kandidátov.

 1. Chýbajúci očný kontakt – 67%
 2. Uchádzač sa neusmieva – 39%
 3. Hranie sa s niečím na stole – 34%
 4. Krútenie sa na stoličke – 32%
 5. Prekríženie ramien – 32%
 6. Nesprávny postoj tela -  31%
 7. Hranie sa s vlasmi alebo dotýkanie sa tváre -  28%
 8. Mdlé podanie rúk – 22%
 9. Používanie príliš veľa gest – 13%
 10. Príliš silné podanie rúk – 9%

Zlepšite vašu neverbálnu komunikáciu, pripravte sa na pohovor a uspejte: Takto

 1. Príprava
  Pripravovať sa na pohovor je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť pohromám na pohovore. Nacvičujte si, ako bude prebiehať pohovor – napríklad so svojimi priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi. Spýtajte sa ich tiež na spätnú väzbu: požiadajte ich o zhodnotenie vašej neverbálnej komunikácie.
 2. Natočte sa
  Ako najlepšie zistiť, ako pôsobíte na iných, ako sa tvárite, či aké gestá využívate? Najistejšie to budete vedieť, ak sa uvidíte. Preto personalisti odporúčajú cvičiť si pohovor na kameru. Následne si video pozrite a sami zhodnoťte, čo by sa dalo na vašom verbálnom, ale aj neverbálnom prejave zlepšiť.
 3. Pripravte si reč
  Predstavte si, že máte len 30 sekúnd a za tento čas musíte o sebe zhrnúť to najdôležitejšie. Čo by ste o sebe povedali? Táto požiadavka sa môže objaviť aj na pohovore vo forme výzvy „Povedzte mi niečo o sebe“. Buďte na ňu pripravený, prichystajte si odpoveď vopred a vypilujte ju – na pohovore sa vám tak podarí zahviezdiť.
 4. Spravte si domáce úlohy
  Že o žiadnych neviete? Vašou úlohou pred pohovorom je spraviť si dostatočný prieskum o firme,  do ktorej sa hlásite, pripravte si tiež niekoľko otázok, ktoré ste sa nedozvedeli a zaujímajú vás. Tie potom na pohovore nezabudnite personalistovi položiť.
Zdielať článok na Facebooku
29.06.2017  |  Zdroj: businessnewsdaily; Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
0.0/5 (0 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin