Mladí lenivci? Toto je 5 najhorších vecí, ktoré robia študenti keď skončia školu

Mladí ľudia – absolventi, robia niekedy pred vstupom na trh práce zbytočné chyby. Chcete vedieť, vďaka čomu si mladí ľudia robí zlé meno u zamestnávateľov? Toto je 5 najhorších chýb, ktoré mnohí z nich robia. Ak ste aj vy absolventom, poučte sa, ako sa im vyhnúť a čo robiť namiesto nich, aby ste sa nemuseli trápiť nezamestnanosťou.

 

 

 

 

 1. Zostanú doma užívať si posledné prázdniny
  Mnohých absolventov láka užiť si posledné prázdniny naplno – bez akýchkoľvek povinností a najmä práce. Aj vy si hovoríte, že posledné voľné leto venujete zábave, oddychu a relaxu? Že sa do dôchodku narobíte ešte dosť? Dajte si pozor, podobne totiž uvažuje mnoho ďalších absolventov. Potom sa stane, že v septembri úrady práce praskajú vo švíkoch. A čím viac ľudí sa hlási o prácu, tým sa vaše šance uspieť v „boji“ o danú pozíciu znižujú.
  Tip: Nečakajte, kým sa rozhýbe väčšina – čo býva po skončení prázdnin. Predbehnite ju a začnite si aktívne hľadať prácu už po skončení školy (ideálne však ešte počas nej). Ak si chcete užiť posledné prázdniny cestovaním po svete, spojte spoznávanie iných krajín s prácou v nich. Pre budúceho zamestnávateľa budete s takýmito skúsenosťami zaujímavejší kandidát.
 2. Nehľadajú si ani len brigádu
  Možno si po skončení štúdia naozaj chcete oddýchnuť, je však sebecké zostať počas leta doma na krku svojim rodičom.
  Tip: Skúste si nájsť aspoň brigádu, prípadne prácu na čiastočný úväzok – „zabijete tak niekoľko múch jednou ranou“: budete mať čas pre seba, nebudete finančne závisieť len od príbuzných a čo je najdôležitejšie, získate pracovné skúsenosti.
 3. Čakajú na tú „správnu“ prácu
  Niektorí absolventi si hovoria, že nezoberú len tak hocičo – že si vyberú prácu tú pravú pre nich. Problémom však je, ak takto uvažujú absolventi, ktorí majú na svojom konte síce titul, ale minimum skúseností. Pravdou totiž je, že rozhodne nie sú v pozícií, aby si mohli vyberať.
  Tip: Ak ste pracovným skúsenostiam počas štúdia nevenovali dostatočnú pozornosť, snažte sa to napraviť aspoň teraz – hľadajte stáže či projekty, do ktorých sa môžete zapojiť.
 4. Zistia, že ich životopis zíva prázdnotou
  A po skončení školy je na toto zistenie naozaj neskoro. Počas mesiacov voľna, ktoré si chcete užívať, máte príležitosť nazbierať kopec pracovných skúseností, ktoré vás môžu posunúť bližšie k práci, po ktorej túžite.
  Tip: Ak máte v životopise kopec prázdneho miesta, ktoré nemáte čím zaplniť, neleňte počas leta a využite ho na naberanie praxe – nebráňte sa ani pozíciám, ktoré vám príliš „nevoňajú“. Neviete, čo sa na nich môžete naučiť a kam vás môžu dostať.
 5. Nechce sa im za prácou presťahovať
  Sú mladí, bez záväzkov, s množstvom príležitostí. Mnohým čerstvým absolventom sa však nechce opustiť „mama hotel“, prípadne trvajú na tom, že chcú pracovať vo svojom rodisku. Čo ak však v tejto oblasti nie je dostatok pracovných príležitostí? Zbytočne strácajú čas a tiež niečo, čo je do budúcna veľmi potrebné – osvojenie si pracovných návykov.
  Tip: Nemusíte odísť stovky kilometrov od domu, poobzerajte sa ale po pracovných príležitostiach aspoň v druhom najbližšom krajskom meste.
Zdielať článok na Facebooku
14.06.2017  |  Text: es; Foto: thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
2.0/5 (8 hlasov)

Citáty o práci a kariére

Lily Tomlin

Problém s bezohľadnou honbou krýs za kariérou spočíva v tom, že aj keď vyhráte, stále zostanete krysou.

Lily Tomlin