8 vecí, ktoré pochovajú každý životopis: Toto vo vašom CV neuvádzajte!

Dobrý životopis je prvým krokom na ceste za novou prácou. Preto by sme si mali dať pozor, čo doň uviesť. Mnohí z nás v ňom totiž píšu aj o tom, čo potenciálneho zamestnávateľa nezaujíma a naopak, a mávneme rukou nad tým, čo nás môže najviac predať. Dajte si pozor na týchto 8 vecí - vo vašom životopise nemajú čo robiť!

 


 

 

 1. Dajte si pozor na osobné údaje
  Zamestnávateľovi v životopise postačí vaše meno, priezvisko, adresa a kontakt – telefonický a e-mailový. V žiadnom prípade do životopisu neuvádzajte:
  - rodinný stav, počet detí, prípadné tehotenstvo
  - sexuálnu orientáciu
  - rodné číslo
  - váš zdravotný stav, prípadne hendikep (ak nebudú prekážkou na pozícii, na ktorú sa hlásite)
  - rasovú či etnickú príslušnosť
 2. Vyhnite sa neprofesionálnym e-mailovým adresám
  Zabudnite na maly v tvare lienka43, xx_macher_xx či vladino17.  Nie ste na internetovej  zoznamke, hlásite sa do zamestnania. Buďte preto profesionál a ukáže to aj na vašej e-mailovej adrese - tá by sa mala skladať z vášho mena a priezviska.
 3. Základnú školu uvádzať nemusíte
  Tá je totž považovaná za základ vzdelania. V niektorých prípadoch už dokonca nie je nutné uvádzať ani strednú školu, ak ste absolvovali vysokú školu či univerzitu. Tu zdôraznite odbor, ktorý ste študovali a vašu špecializáciu.
 4. Neodfláknite opis vašich pracovných skúseností
  Časť v životopise nazvaná Pracovné skúsenosti je tou najdôležitejšou, venujte jej preto zvýšenú pozornosť. Nezostaňte iba pri tom, že uvediete, kde, v akom období  a na akej pozícii ste pracovali. Dajte si tiež záležať na opise vašej práce: uveďte, čo bolo vašou úlohou, aké právomoci a zodpovednosti ste mali, pochváľte sa tiež vašimi úspechmi na danej pozícii.
 5. Mali ste prestávky vo vašej kariére? Vysvetlite ich
  Dbajte na to, aby boli vaše pracovné skúsenosti chronologicky zoradené – od posledného zamestnania po prvé. Ak ste isté obdobie nepracovali, prípadne ste si vzali dlhšie pracovné voľno, určite to do CV uveďte. Bude lepšie, ak personalistovi prezradíte, kedy a prečo ste mali pracovné prestávky, viacročné medzery bez vysvetlenia by mohli vyvolať otázniky a podozrenia.
 6. Uveďte naozaj iba to, čo ovládate
  Ak ste si párkrát otvorili Adobe Photoshop a skúšali sa s ním „hrať“, neznamená to, že ovládate základy tohto programu. Buďte úprimný vo vašich schopnostiach a znalostiach, popíšte, aké sú vaše reálne skúsenosti s nimi. Nezveličujte, ani keď ide o vaše jazykové schopnosti. Ak si potrebujete overiť, ako je na tom napríklad vaša angličtina, jednoducho sa otestujte.
 7. Nie každú záľubu musíte uviesť do životopisu
  Vaše záujmy a záľuby vždy prispôsobte pozícii, na ktorú sa hlásite. Ak sa chcete stať napríklad obchodníkom, záľuba v starostlivosti o vášho psíka zamestnávateľovi veľa neprezradí. Ak však máte radi spoznávanie nových ľudí alebo sa zaoberáte predajom vlastnej bižutérie, určite sa s tým vo svojom CV pochváľte. O tom, ako vám môžu správne opísané vlastnosti a záujmy pomôcť získať džob, sme písali tu.
 8. Chyby, preklepy, chýbajúce písmená či slová
  Ak si po sebe životopis riadne neskontrolujete a zašlete ho firme s prklepmi, chibami, chbjaúcimi písmenkami alebo dokonca s neúplnými vetami, váš životopis bude odsúdený na neúspech. Personalistovi totiž naznačí, že ste nedôsledný. Životopis pred odoslaním vždy pošlite na kontrolu vášmu blízkemu, vyhnete sa tak chybám spôsobených autorskou slepotou.

Prečítajte si tiež: 6 vecí, ktoré personalisti neznášajú, keď robíme na pohovore​


Zdielať článok na Facebooku
29.06.2016  |  Text es; Foto: Thinkstockphotos.com
Hodnotenie článku:
4.2/5 (4 hlasov)

Citáty o práci a kariére

André Maurois

Každá práca vykonávaná so zaľúbením je šťastím. Keď sa ale k práci pridá láska, nie je na svete nič radostnejšie.

André Maurois