7 typov najhorších zamestnancov: Zistite, či medzi nich náhodou nepatríte aj vy

Každá spoločnosť túži po skvele fungujúcom pracovnom kolektíve. Nadriadení si želajú, aby medzi sebou kolegovia dobre vychádzali, vedeli spolupracovať, prípadne aby mali medzi sebou aj priateľské vzťahy. Šéfovia sa totiž chcú za každú cenu vyhnúť riešeniu problémov, hádok či rôznych „doťahovačiek“. Aby však takéto kolektívy mohli vzniknúť, musia byť tvorené správnymi jednotlivcami. Akým typom zamestnancov by sa mali firmy mali vyhnúť? Toto je sedem najhorších kolegov, akých možno v pracovných tímoch stretnúť.

 

  1. Závistlivci
    Závisť na pracovisku predstavuje reálnu hrozbu. Ak sa začne rozmáhať, môže viesť k vzniku poriadnych problémov. Závistlivci vo svojej túžbe dosiahnuť a získať to, čo majú ich úspešní kolegovia, otrávia vzťahy na pracovisku a vytvoria tak nepríjemné prostredie, v ktorom sa ostatným zamestnancom funguje s veľkými ťažkosťami.
  2. Neúprimní, falošní zamestnanci
    Nielenže sa týmto ľuďom nedá veriť, je tiež umenie s nimi vychádzať. Takíto ľudia si bez problémov a bez hanby dokážu pripísať zásluhy svojho spolupracovníka, klamať do očí či vymýšľať si. Ako sa dá potom s takýmito kolegami vytvoriť dobrý kolektív?
  3. Klebetníci
    Nejakému tomu šuškaniu a šíreniu rečí sa na pracovisku úplne vyhnúť nedá. Problém nastáva vtedy, ak sa niektorí zamestnanci viac venujú klebetám viac ako svojej náplni práce. Na druhej strane, ak sa stretávate s klebetníkom, ktorý vám pravidelne donáša „najčerstvejšie“ informácie o niektorom z kolegov, pravdepodobne robí niečo podobné aj za vaším chrbtom.
  4. Pätolizači
    Dobré vzťahy s nadriadeným sú základ. Sú však ľudia, ktorí to preháňajú a zamerajú sa radšej na to, aby boli obľúbení, než na výsledky svojej práce. Ak sú vo svojej činnosti úspešní (a veľmi často sú, pretože aj mnohí nadriadení sú „len ľudia“) a šéf si ich vyberie za svojho obľúbenca, môže to vážne narušiť vzťahy v rámci celého tímu. Ostatní zamestnanci môžu mať pocit, že ich aktivita a ťažká práca je teda zbytočná, keďže na dosiahnutie úspechu a výhod stačí len dostať sa do priazne šéfa.
  5. Workoholici
    Hoci sa zamestnanec-workoholik môže javiť na prvý pohľad ako dobrá voľba, nie je to celkom tak. Takýto element v tíme môže spôsobiť u ostatných zamestnancov neistotu, pretože nie každý môže (napríklad z rodinných dôvodov) zostať v práci do neskorých nočných hodín. Pred šéfom síce môžu nadčasy vyzerať skvelo, problémom je, že človek nedokáže v takomto režime fungovať dlhodobo a skôr či neskôr môže prísť k vyhoreniu. Tým pádom sa bude musieť hľadať nový člen do tímu.
  6. Tí, ktorí idú aj cez mŕtvoly
    Mať v tíme šikovných ľudí, ktorí si idú za svojím cieľom, je skvelé. Problémom však je, ak firma potrebuje, aby fungovali v rámci celej skupiny, nie ako jednotlivci. Prehnané ambície jednotlivca totiž môžu rozbiť vzťahy v tíme tým, že si tento človek začne pripisovať všetky zásluhy a úspechy a pri dosahovaní svojho cieľa nebude brať ohľad aj na svojich kolegov.
  7. Toxickí zamestnanci
    Máte aj vy kolegov, ktorí sa na všetko neustále sťažujú, frflú, znevažujú a kritizujú? Negatívni ľudia, ktorí nedokážu nájsť na svojej práci nič pekné či pozitívne, môžu svojimi toxickými rečami ľahko „zavíriť“ pracovisko. Ostatným zamestnancom sa potom v takejto atmosfére nepracuje najľahšie a čo je horšie, často sa na nich táto "rétorika" nalepí.

Máte niektorého z týchto typov zamestnancov aj u vás v práci?

Viac o téme: Typy Kolegovia Kolega Zlý Najhorší Kolegov Najhorších
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: Zdroj: businessinsider; Text: es; Foto: pixabay.com

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy